İnceleme: Changzhou Kültür Merkezi

Çin’in gelişmiş doğu bölgesinde Yantze Nehri’nin güneyinde yer alan Changzou kentinin yeniden yapılacak meydanının en önemli öğesi konumunda yer alacak Changzhou Kültür Merkezi için açılan uluslararası yarışmayı GMP Architects kazandı. Bu projeye göre yapı, Xinbei bölgesindeki kültürel odakları destekleyen programlarla birlikte sanat müzesi, bilim ve teknoloji müzesi, kütüphane ve otel gibi bir dizi fonksiyonu kullanıcılarına sunuyor.

changzou5

Güney Çin kültürünün unsurlarıyla, şehirdeki su öğesinin altı çizilmek istendiği tasarımda, yapı görsel olarak dıştan bakıldığında birbirine benzeyen ancak fonksiyon olarak birbirinden ayrılan 50 metre yüksekliğinde 6 tane oyulmuş küp hacminden oluşuyor. En alt kottaki suyla birlikte okunduğunda bir köprüyü çağrıştıran yapı, kentin yeni meydanının kanyon duvarlarıyla sarmalanmış olduğu hissini kentlilere verirken aynı zamanda kent sakinlerine yarı açık bir kamusal alan olarak sunuluyor.

changzou6

Tasarımın en alt kotundaki ticaret öğeleriyle desteklenmesi sonucunda üstü kapalı pazar alanları oluşturan tasarım ekibi, bu kamusal pazar yerini cömert bir peyzaja sahip kamusal bir park ile çevrelenerek desteklenmiştir.

changzou2

Yapının cephesinde kademeli olarak kullanılan gri arduvaz ile parlak cam yüzeyler sayesinde bir kontrast yaratırken, kent sakinlerine de davetkar bir kamusal alan sunuluyor.

changzou3

changzou1

changzou4


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE