Lavanta Bahçesindeki Sonsuzluk

Çin’in Chengdu şehrinde, Shanghai Dachuan Architects tarafından tasarlanan Çin-Fransız Bilim Parkı Kilisesi, kullanılan malzemeler ve yeni inşaat teknikleri ile geleneksel kilise formunu yeniden tanımlıyor.

65 metrekarelik alana yerleşilen modern kilise, yer aldığı mor lavanta tarlasının ortasında sanat tarihine ışık tutuyor. Tasarımında sadelikten yararlanılan, basit ve beyaz bir tasarım ortaya koymak isteyen mimarlar tarafından ışığa benzetilen yapı, en saf hali ile kiliseyi betimliyor.

1

Fransız mimari sanatını Çin topraklarında yansıtmak isterken özgürlüğü, romantizmi ve çeşitliliğin doğasında var olan ruhu geleneksel biçimde ifade edemeyeceği bilincinde olan mimari ekip, geleneksel desenlerden, malzemelerden, yapılardan ve inşaat tekniklerinden uzaklaşarak yapının oluşumu için yenilik arayışına girdiklerini belirtiyor.

Formu geleneksel Batı kilisesinden alınan kilise yapısının, güneş batarken üzerine gelen ışık huzmesini yapının içerisine alarak yapının bir ışık huzmesine dönüşmesini hedeflediğini ifade eden tasarımcılar, bu sayede ışığın içerisine nüfuz edebileceği bir kilise yapısı ortaya çıkarmayı istediklerini ifade ediyor.

Konsept kısmında hedefledikleri saflığı, yapının tasarımında da göstermek isteyen mimarlar, yapısal olarak da yaratıcılıklarını ortaya koyarak yapının doğada kaybolmasını sağlamak istemişler, bu nedenle doğada sınırlandırılmayan bir yapı ortaya koymuşlardır.

Yapının sade ve hafif görüntüsünü oluşturabilmek için ana yapının çerçevesi ince duvarlı çeliklerden oluşturulmuş, Kalın duvarlı alüminyum kare geçişler sabit yapı desteği oluşturulmak için kullanılmıştır. Bu sayede tüm mimari yapı birbiri içerisine entegre edilmiş, iç ve dış yüzeyler iç içe geçirilmiştir.

Tasarım sürecinin sonunda ortaya çıkan yapı, basit hali ile iki temel düşünceye dayanmakta. İlk olarak, kutupların ritmi ve kilisesinin tanrısallığı güzel ışık dönüşümleri ile saf ruhu ifade ederken, silüeti daha modern bir kilise niyeti ile yansıtmak ikinci temel düşünceyi oluşturuyor.

Mimarinin şiirsel, soyut bir mantıkla anlatıldığı projede; güzellik, biçim ve ruh bir araya gelerek tam bir sanat eseri ortaya çıkarılıyor.

5 6 2

Fotoğraflar: Arch-Exist Photography’e aittir.

Yazının orijinaline  https://www.archdaily.com/930945/sino-french-science-park-church-shanghai-dachuan-architects linkinden ulaşılabilir.

 

 


BAĞLANTILI YAZILAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE