OKUNAN

Binlerce Yıllık Kültürün Sakin Cazibesi: Longpeng ...

Binlerce Yıllık Kültürün Sakin Cazibesi: Longpeng Seramik Müzesi

Çin’in Dehua bölgesinde bulunan ve Wenfei Design tarafından tasarlanan Longpeng Seramik Müzesi, bölgenin 3700 yıllık porselen yapımı geçmişinin cazibesini ziyaretçilerine sergiliyor. Tasarımın odak noktası, binlerce yıllık seramik kültürüne sahip çıkarak doğa ve mekan arasındaki güçlü ilişkiyi korumak olarak yansıtılıyor.

longpeng-ceramic-museum-2
longpeng-ceramic-museum-3

Tasarım ekibi, antik nehir yatağı korunarak dolduruluyor ve akan su boyunca boşluğa doğal taşlar yerleştirilerek, müze ziyaretçilerine gezi boyunca sakin ve dingin bir ortam sağlıyor. Tüm alanın içinden geçen toprak duvar sayesinde doğa ile kurulan bağ güçlendirilerek mekanın telaşsız ruhu sergileniyor. Mekanı çevreleyen beyaz duvarlar basit bir mekan yapısı oluşturarak, ziyaretçiler ile mekan arasındaki diyaloğa yön veriyor.

longpeng-ceramic-museum-4
longpeng-ceramic-museum-5

Müzenin birçok yerinde karşımıza çıkan doğal kayalar, doğadaki temel elementleri temsil ediyor ve güçlü bir görsel etki getirerek sanatının mekansal cazibesini oluşturuyor. Özel olarak tasarlanmış aydınlatma, sadece sanat eserlerini sergilemekle kalmayarak, aynı zamanda mekanda ışık ve gölge dönüşümü işlevini de üstlenerek tüm mekanı canlılık ile dolduruyor.

longpeng-ceramic-museum-7
longpeng-ceramic-museum-9

Kaynakça:

Archilovers.com
Gooood.cn


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE