Mim Design / Turgut Özçin

1987 Yılında kurulan Mim Design Ltd.Şti., inşaat, yapı ve dekorasyon  sektöründe, mimarlık ve içmimarlık alanlarında yerli ve yabancı firmalara yurtiçinde ve yurtdışında proje ve uygulama hizmetleri vermektedir. Biz de Mim Design kurucu ortaklarından yüksek iç mimar Turgut Özçin ile bir söyleşi yaptık. Kendisine çok teşekkür ediyor, sizleri bu sohbetle baş başa bırakıyoruz.

DSCF6239

Mimarlık serüveni sizin için nasıl başladı?

İç mimarlık, sanırım lise çağlarında vermiş olduğum bir karar. Bugüne dek de hiç pişman olmadım. Kendimi istediği mesleği severek yapabilmiş şanslı insanlardan kabul ederim.

İ.D.G.S.A. da başlayan serüven otuz yıldır kendi firmamız olan MİM DESİGN çatısı altında devam ediyor.

 

Türkiye’de mimarlığın gelişimini ve bugün geldiği noktayı nasıl değerlendirirsiniz? Gündemin şekillendirdiği mimarlık eğilimleri neler?

Türkiye de mimarlığın bu gün geldiği nokta, şayet geleceğe taşınacak anıtsal bir yapı yoksa , mevcut işler şehrin dokusunu geri dönülmez şekilde değiştirmişse ,bu değişim insanı ve çevreyi mutlu etmiyorsa fazla söze gerek olmadığını düşünüyorum. Bundan binlerce yıl sonra yaşadığımız topraklar üzerinde arkeologlar kazı yaptığında bunu da sergileyelim diyecekleri bir eser bulacaklarını sanmıyorum.

 

Mimari çizginizi, işlerinizi tanımlayan en iyi sözcükler/cümle ne?

İç mimari çizgimin temel tanımı, doğru yerde doğru tasarım , mümkünse olabildiğince natürel ve yalın malzeme kullanımı.

IMG_2152

İhsan Kurukahvecioğlu ve halefleri

Şu an üzerinde çalıştığınız proje/projeler ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Biz her zaman mağaza ve iş yeri tasarımı ve uygulaması yaptık. Şu anda da yurt dışında çanta üreticisi bir firma için mekan tasarımı yapıyoruz.

 

Projelerinizde yüzey tasarımında ne tür malzemeleri kullanmayı tercih ediyorsunuz?

Duvarda kullanılan malzeme, mekanda güven duygusunun yanı sıra , kullanım rahatlığı da getiriyor olan taş malzemelerdir. Yıllar önce yapmış olduğum bir restoranı yakında ziyaret ettim. Açılışının üzerinden on yıllar geçmesine rağmen, tavanlar dışında hiç bir boya işlemi yapılmadığını gördüm. Mekan ilk günkü tadını korumaya devam ediyor.

İhsan Kurukahvecioğlu ve halefleri

İhsan Kurukahvecioğlu ve halefleri

Gezip gördüğünüz yerler içerisinde sizi yüzey tasarımıyla en çok etkileyen mekan hangisi oldu?

Gezip gördüğüm yerler içinde beni en çok etkileyen mekanlar zamana direnen, tadını kaybetmeyen ve hala içinde yaşayan insana ve dışarıdan izleyene huzur ve keyif veren mekanlardır.

 

Projelerinizde mimarlığa bakış açınızla müşterilerinizin kişisel ihtiyaçlarını, taleplerini ve yaşam biçimlerini nasıl bir araya getiriyorsunuz?

Sanırım bakış açımıza uygun yaşam biçimi olan müşterilerle çalışmaya gayret ediyoruz. Örneğin mümkünse hiç ev yapmamaya çalışıyoruz.

 

Küresel çerçevede yaşanan sorunlar ve değişimler (mülteci sorunu, küresel ısınma, yeni teknolojiler, vb.) ekseninde mimarlığın nasıl bir evrim geçireceğini tahmin ediyorsunuz?

Dünyanın her şekilde herkese yetecek boyutta olduğunu düşünüyorum. İnsanların olanakları ölçüsünde mutlu ve huzurlu ortamlara kavuşabilmesinde mimarların önemli bir rolü olmalı. Olmasını umduğum ve beklediğim gelişme sadece rant üzerine kurulu olmayan , çevreye zarar vermeyen , sürdürülebilir ortamların oluşturulmasında hepimizin üzerine düşeni hakkıyla yaptığı işleri üretmek.

 

Mimarlık dışında da kendinizi çok iyi ifade ettiğinizi düşündüğünüz ilgi alanlarınız var mı?

İnsanın işi dışında bir yaşamı olması gerektiğini düşünüyorum. Örnek olacak bir yaşam için harcanan çaba benim en büyük ilgi alanım.

fslide3

Adres:
Av.Süreyyaağaoğlu Sokak, Uzal Apt. No:2/7 Teşvikiye – Şişli / İstanbul

Telefon:
+90 212 233 81 82 (pbx)

Faks:
+90 212 247 28 80

E-mail:
[email protected] 

IMG_2246


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE