OKUNAN

Muhteşem Bir Sürdürülebilir Tasarım İncelemesi: m....

Muhteşem Bir Sürdürülebilir Tasarım İncelemesi: m.o.r.e. Cabin

Kariouk Architects, Québec’teki muhteşem bir göl manzarısına bakan, doğal çevresinden sıyrılmayı amaçlayan M.O.R.E Cabin’i tasarladı. Konsollu bir yapıya sahip tatil evi, orman habitatının mümkün olduğunca çoğunu koruyarak dikkat çekici bir sürdürülebilir tasarım örneği sergiliyor. Ayrıca, çelik direkler üstüne inşa edilen kabin, nesli tükenmekte olan yarasalar için yeni bir yuva bile sunuyor.

more-cabin-7

more-cabin-3

Yapımında düşük atıklı bir CLT ahşap kullanılan kulübenin ısınması, yüksek verimli bir “yeşil karbon” odun sobası tarafından sağlanıyor. Gölün üzerindeki ekstra yüksekliği sayesinde ise daha fazla esinti yakalar ve soğutma için mükemmel çapraz havalandırmadan mükemmel bir şekilde yararlanıyor. 20m yüksekte olmasına rağmen, güneye bakan camlı duvarı daha sıcak aylarda çevreleyen ağaç gölgelik tarafından gölgeleniyor. Kışın, çıplak dallar büyük pencerelerden bol güneş ışığının girmesine izin veriyor ve evin ısınmasına yardımcı oluyor.

more-cabin-6

more-cabin-2

Tasarım odaklarından birinin çevreye olan duyarlı bir yapı oluşturmak olduğunu açıklayan mimari ekip, “Tüm organik ortamlar bozulmaya devam ederken, geriye kalanlar daha sorumlu bir şekilde kullanılabilir.” şeklinde belirtiyor. Ayrıca, 2021’de tamamladıkları kulübe için “Araziyle bütünleşmiş gibi görünerek sahiplerinin çevre üzerinde daha az etki yarattığı efsanesini sürdürmeye yardımcı oluyor.” ekliyor.

more-cabin-5

more-cabin-4

more-cabin-8

Kaynakça:
Archilovers.com


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE