OKUNAN

Yüzeylerde Terrazzo Esintilerini Yeniden Hissetmek...

Yüzeylerde Terrazzo Esintilerini Yeniden Hissetmek

Terrazzo; mermer, granit ve kuvars gibi toprak minerallerinin karışımından oluşan bir çimento bazı (kum, su ve çimento) tarafından yapılan ve hemen hemen her yüzeye dikey veya yatay olarak uygulanabilen bir malzemedir. Tamamen el yapımı bir yöntem kullanılarak üretilen teknik, modern binaların yapımında dünya çapında kullanılmış ve dayanıklılığı, direnci ve kolay bakımıyla dikkatleri üzerine çekmiştir.

07Apartamento_Copan_Sabiá_Arquitetos_Pedro_Vannucchi_2

Bugün Terrazzo, çağdaş mimaride kullanılan en önemli trendlerden biri olarak, adeta küllerinden yeniden doğuyor. Tarihin bilinen en eski yüzey süsleme yöntemini günümüzde modernleşen bir tasarım çizgisi ile görmeye başlıyoruz. Yüzeylerde alışılagelmişin dışında etkiler yaratan Terrazzo, sınırsız sayıda kombinasyona da olanak sağlıyor. Çevreci olmasının yanı sıra nesiller boyu yapısını bozulmadan koruyabiliyor.

Başlıksız-6Başlıksız-7

Estetik açıdan birçok seçenek sunan Terrazzo,  karışımındaki taşların boyutuna, türüne, rengine ve hatta kullanılan cila tipine kadar kullanıcılarına geniş bir yelpazeden sesleniyor.

Başlıksız-4 Başlıksız-5

kaynak: archdaily.com


BAĞLANTILI YAZILAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE