OKUNAN

Son Zamanlarda Tasarım Dünyasına Yön Veren 10 Ahşa...

Son Zamanlarda Tasarım Dünyasına Yön Veren 10 Ahşap Kaplama Trendi

Zamansız bir yapı ve dekorasyon elemanı olan ahşap, hemen hemen her mekanda kullanılabilen çok yönlü bir malzeme olarak karşımıza çıkıyor. Doğal bir malzeme olan ahşap, sürdürülebilir ürün yapısının yanı sıra dokulu yüzeyinin oluşturduğu güçlü estetik etkisi sayesinde mimari projelerde sıklıkla tercih ediliyor. Sizler için derlenen bu liste, hem iç hem dış mekanlarda son zamanlarda popüler olan on ahşap kaplama trendini içeriyor.

top-10-trending-wooden-cladding-1Maidla Nature Villa by b210 – © Tõnu Tunnel

1. Benchmark Thermo-Ash – Thermory
Estonya merkezli, dünyanın en büyük termowood ve sauna malzemeleri üreticilerinden biri olan Thermory tarafından üretilen Benchmark Thermo-Ash, vidasız döşeme yüzeyi ile şık ve modern bir görünüm sunuyor. Dayanıklı, esnek ve çevre dostu ürün yapısı ile pratik çözümler sağlayarak sofistike yaşam alanları tasarlamaya fırsat sağlıyor.

top-10-trending-wooden-cladding-2Pahi House by Abodo – © David Straight

2. Vulcan Cladding – Abodo
Modern ve temiz çizgiler mottosu ile Abodo tarafından tasarlanan yenilenebilir kaplama ürünü Vulcan Cladding, on iki farklı renk içeriyor. Çevre ve kullanıcı dostu Vulcan Cladding serisi zarif görünüm, dayanıklılık için termal olarak modifiye edilmiş Yeni Zelanda plantasyon kerestesinden üretiliyor.

top-10-trending-wooden-cladding-3Studio thonik by Thonik – © Ossip

3. Trespa ® Meteon® – Trespa
Entegre bir yüzeye sahip Trespa® Meteon® panelleri, dekoratif bir yüksek basınçlı kompakt laminat olarak Trespa tarafından üretiliyor. Zamansız bir algı sergileyen Trespa® Meteon® Wood koleksiyonu, çağdaş tasarımlardan klasik yıpranmış görünümlere kadar birçok projede cepheleri daha dikkat çekici kılıyor.

top-10-trending-wooden-cladding-4Betts Luxury Apartments by Abodo – © Kate McPherson

4. Vulcan Screening – Abodo
Yeni Zelanda’da üretilen ve benzersiz bir dikey damara sahip termal olarak değiştirilmiş plantasyon kerestesinden tasarlanan Abodo’nun Vulcan Screening serisi, ahşap çıtalar ile projelere şık bir ahşap eleman sağlıyor. 11 farklı renk tonuyla Vulcan Screening, yağmur perdesi, çıtalar, panjurlar ve kirişlere yenilenebilir bir alternatif sunuyor.

top-10-trending-wooden-cladding-5Barangaroo House by Collins and Turner – © Rory Gardiner

5. Accoya Kaplama
Accoya, ahşap kaplama ürünlerini estetik, bakım kolaylığı ve dayanıklılık prensibi ile tasarlıyor. Dünya lideri sürdürülebilirlik referanslarına sahip Accoya, üstün stabilite ve dayanıklılığı doğal ahşabın güzelliği ile birleştirerek ahşap kaplamada istenilen görünümü ve performansı elde etmeyi sağlıyor.

top-10-trending-wooden-cladding-6Apartments in Wolf Clearing by Studio De.materia – © ONI studio

6. Thermo-Pine Benchmark – Thermory
Yumuşak bir ahşap kaplama olan Benchmark Thermo-Pine, kimyasal kullanmadan sıcak altın-kahverengi rengini ve karakteristik düğüm desenini vurguluyor. Thermory tarafından üretilen Thermo-Pine kaplama, hem dış hem de iç uygulamalarda kullanım için pürüzsüz, fırçalanmış yüzeylere sahip yağsız bir ürün olarak öne çıkıyor.

top-10-trending-wooden-cladding-7North Vancouver Passive House Plus by MGA – Michael Green Architecture – © Ema Peter

7. Gendai with Linseed Oil Black – Nakamoto Forestry
Japonya merkezli Nakamoto Forestry tarafından üretilen Gendai with Linseed Oil Black, fabrikada yağlı boya ile birlikte gelerek kuruluma hazır olarak teslim ediliyor. Geleneksel bir Japon ahşap koruma yöntemi olan Yakisugi ile üretilerek dış cepheler için pürüzsüz, istikrarlı ve koyu bir yüzey oluşturuluyor.

top-10-trending-wooden-cladding-8Aspen View House by Nakamoto Forestry – © Nakamoto Forestry

8. Suyaki Tung Oil Black ile Dış Cephe – Nakamoto Forestry
Orijinal ve fırçalanmamış kömürleşmiş bir yüzeye sahip yanmış ahşap kaplama, Yakisugi yöntemi ile üretiliyor. Daha kolay kullanım, etkileyici yüzey görünümü ve eşit bir ton için geleneksel bir tung yağı ile hazırlanan ahşap kaplama malzemesi montaja hazır olarak teslim ediliyor.

top-10-trending-wooden-cladding-9Lofthouse I by Marc Koehler Architects – © Filip Dujardin

9. NobelWood® – Foreco
Foreco’nun NobelWood®, tropikal sert ahşap kaplamaya ödüllü bir alternatif olarak öne çıkıyor. NobelWood biyo-bazlı kimya ile yenilikçi bir teknolojiyle tropikal sert ağaç için artan talebi sürdürülebilir bir şekilde karşılamak için geliştiriliyor.

top-10-trending-wooden-cladding-10Casa A by REM’A – © Ivo Tavares Studio

10. Lunawood Cladding – Lunawood
Zorlu hava koşullarına dayanıklı Lunawood Cladding, sürdürülebilir ahşap çözümlerinde öncü ve küresel pazar lideri olan Finlandiya merkezli Lunawood tarafından geliştiriliyor. Reçine ve kimyasal madde içermeyen thermowood ürünlerinin hammaddesi yenilenebilir ve sertifikalı İskandinav çamı ve ladin ormanlarından geliyor.

Kaynakça:
Archello.com


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE