OKUNAN

Mikro Ölçekte Estetik ve İşlevsellik: Micro Teneme...

Mikro Ölçekte Estetik ve İşlevsellik: Micro Tenement House

“Micro Tenement House”, 70 m2 bina iznine sahip, dar ve sıkışık bir arsa üzerine inşa edilen, konut binaları, şehir içi sıcak bir sokak ve korunan ağaçlarla çevrili bir alanda bulunan küçük bir konut binasıdır. Bu binanın dikkat çekici özelliği, sadece dinamik ve yenilikçi cephesiyle değil, öncelikle de değişen kullanıcı ihtiyaçlarına uyum sağlayabilen akıllı işlevsel düzenlemesi ile temsil edilen esneklik ve uyumluluğudur. Küçük ölçekte olmasına rağmen, bu bina, yapının taşıyıcı yapısını tehlikeye atmadan, binanın yapısına minimal müdahale ile birkaç farklı işlevsel varyasyona uyum sağlayabilir.

,ıuıyu

Seçenek 1 – Mikro Tenement Evde tek ailelik bir ev olarak işlev görebilir ve küçük bir üç katlı ev olarak işlev görebilir. En alt seviyede dört araçlık bir garaj, zemin katta mutfak, yemek alanı, oturma odası, banyo ve giyinme odası içeren bir açık yaşam alanı ve üst katta üç yatak odası ve iki banyo bulunmaktadır.

Seçenek 2 – Mikro Tenement Evinde iki bağımsız daire olarak işlev görebilir ve her biri yaklaşık 60 metrekarelik kendi balkonları olan iki ayrı ünite olabilir. Alt seviyede ya dört araçlık bir garaj veya iki bodrum depolama alanı bulunabilir.

 

Seçenek 3 – Mikro Tenement Evi, 5 bağımsız birimden oluşan bağımsız bir kompleks olarak işlev görebilir. Zemin katta sokaktan erişilebilen 50 metrekarelik bir ticari alanı içerir ve üst katlarda yaklaşık 25 ila 35 metrekare arasında değişen 4 ayrı mikro daire bulunur. En üst katta bulunan daireler küçük bir çatı katı seviyesine sahiptir.

f1a9d377-ff32-4d12-a188-026174858fab

Mikro Apartman Evinde farklı konfigürasyonları karıştırma olasılığı vardır. Örneğin, zemin katta bir ofis ile birlikte iki katlı bir konut evi haline gelebilir veya bir seviyede iki mikro daire ve diğerinde daha büyük bir dairenin yer aldığı bir düzen olabilir. En alt seviye, garaj veya ticari alanın yanı sıra tamamen camlı pencerelerle aydınlatılan bir bodrum alanı olarak da kullanılabilir.

Şu anda, Mikro Tenement Evi, sokağa bakan belirgin bir camlı ticari alanı ve bağımsız 4 mikro daire kümesini içeren 5 ünite kompleksi olarak işlev görüyor.

37db337b-80da-491c-a1ac-1727746773d8

Bu binanın karakteristik bir özelliği, sokak cephelerini tanımlayan titizlikle düzenlenmiş tuğla işçiliğidir, güneş ışığının açısına göre değişen şaşırtıcı ışık ve gölge efektleri yaratır. Mikro Tenement Evi’nin sadeliği, metal bir çatı, pencere çerçeveleri ve beton merdivenler ve balkonları taçlayan korkuluklarla tamamlanmıştır.

Mikro Tenement Evi, zorlu ve dar bir arsa veya sınırlı inşaat izni durumlarında bile çekici, işlevsel ve hatta yatırım açısından esnek bir alan yaratmanın mümkün olduğunu kanıtlayan bir binadır.

dc24211e-8709-4580-b00d-3c8920eeefdc

Piotr Krajewski - Fotografia Architektury / Architectural Photography

Piotr Krajewski – Fotografia Architektury / Architectural Photography


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE