OKUNAN

Oluklu Metal Duvar Panelleri ile Yaratılan Endüstr...

Oluklu Metal Duvar Panelleri ile Yaratılan Endüstriyel Şıklık

Finlandiyalı tasarımcı Joanna Laajisto nane renkli oluklu metal duvar panellerini turuncu mobilyalarla kombinleyerek dekore ettiği Helsinki’deki Pieni Roobertinkatu sokağında yer alan OX restoranda sıradışı bir tasarıma imza atıyor.

foto2

Laajisto tasarımında menüden ilham alıyor. Tasarımcı Dezeen’e verdiği röportajda şöyle diyor: “En büyük esin kaynağım şeflerin OX’da servis etmek istedikleri yemekler oldu. Yemekleri gerçekten belirli bir kategoriye sokmak istemediler ancak sunacakları yemekleri bana Kuzey Afrika etkileri taşıyan klasik Avrupa yemekleri olarak tarif ettiler.”

Laajisto’yu da etkileyen bu kontrast olmuş. Tasarımcı böylece yumuşak pastel tonlarındaki oluklu metal duvar panellerini, kırmızı-turuncu deri oturma alanları ve mermer masalarla birleştirme fikrini geliştirmiş.

foto3

Dalgalı metal duvar fikri eski bir mezbahaya yapılan ziyaret sonrası ortaya çıkmış. Paneller restoran akustiğini de sağladığından tavana eklenecek başka bir akustik panele ihtiyaç duyulmuyor.

“Yıllar önce, eski bir mezbahada, yarım kalmış oluklu metal duvarlara sahip bir salonda kurulan uzun bir masada verilen özel bir akşam yemeğine davetliydim. Tek ışık kaynağı mumlardı ve muhteşem bir akustik vardı” diyor Laajisto.

foto4

“Bundan sonra hep oluklu metal panelleri yumuşak atmosferli mekanlar yaratmak için kullanmak istedim. Bu paneller akustik elemanı olarak da görev yaptığından OX restoranda bu işlev için ekstra malzemeye ihtiyaç duyulmadı” diyerek ekliyor tasarımcı.

Mekan OX’dan önce 40 yıldan fazla süre et lokantası olarak işletilmiş. Laajisto restoranı tekrar tasarlarken, görece küçük bu mekana 39 sandalye yerleştirirken, yeni bir tip atmosfer yaratmayı da hedeflemiş.

foto5

“Restoranın kalbi” olarak tanımladığı mutfağı mekanın merkezine taşıyan tasarımcı, yalnız yemek yiyenler ile gruplar için de ayrı oturma alanları tasarlamış.

foto6

Sadece iskemleler ve bar taburelerinin Thonet‘e ait olduğu restoranda tüm mobilyalar Laajisto tarafından tasarlanmış. Aydınlatma elemanlarında da İsveçli firma Rubn tercih edilmiş.

foto7

Dekorasyonun bir parçasıyla ilgili şunları söylüyor Laajisto: “Restoranın adı OX-Öküz, bu yüzden sahipleri dekorasyonda boynuz kullanılmasını istedi. Ben de bunu yapacak mükemmel bir yol buldum ve Louis Kalff tasarımı 1950’lerden kalma vintage bir masa lambasını boynuzlarıyla birlikte bara yerleştirdim.”

 

Fotoğraflar: Mikko Ryhänen
Kaynak: Dezeen


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE