OKUNAN

Sürdürülebilir Mimari İçin Yeşil Cepheler

Sürdürülebilir Mimari İçin Yeşil Cepheler

1904 yılında İsviçre’de kurulan Jakob Halat Sistemleri firması tarafından tırmanıcı ve basamaklı yer örtücü bitkilerin özel olarak tasarlanmış destek yapılarını kapsayacak şekilde yerleştirildiği bir duvar sistemi, Green Façades.

Green Façades, yüzeylerinde kendi kendini destekleyerek yapıya tırmanan bitkileri ya da tırmanmak için bir desteğe ihtiyaç duyan bitkileri kullanıyor. Yeşil cephelerde bitkilerin tırmanacağı destek yapıları için ise Jakob’ın ürettiği birkaç çeşit mevcut.

Modüler kafes sistemi: Paslanmaz çelik kablo ve halat tel sistemleri, yüksek gerilimli çelik kablolar, tel kafesler, ankrajlar, aralayıcılar ve ek ekipman içeren bir parça setinden oluşur. Dikey ve yatay teller, çeşitli ebat ve desenlerde esnek bir kafes sistemi oluşturmak için çapraz kelepçelerle bağlanabilir. Geniş alanları kaplamak için, esnek veya sert çerçevelerde paslanmaz çelik tel halat ağları desteklenebilir.

Tek kablo sistemi: Kablolar dikey veya yatay bir düzende yönlendirilebilir ve seçilen genel görünüme ve / veya tesis tipine uyacak şekilde yerleştirilebilir. Tek Kablo Trellis sistemleri, sarmaşıkları bir düzlemde çizmek için harika bir yoldur, bitkiler yatay şekilde yerleşen kafesler boyunca yanlara doğru yayılmayı sever.

Yeşillendirme için Webnet sistemi: Bir bitki desteği olarak paslanmaz çelik ağ Webnet, modern mimariyle iyi uyum sağlar ve cephenin tam olarak yeşillendirilmesini sağlar.

Green Façades’in Özellikleri

Yeşil cepheler, yer örtüleri, eğrelti otları, düşük çalılar, çok yıllık çiçekler ve yenilebilir bitkilerin bir karışımı da dahil olmak üzere çok çeşitli bitki türlerini desteklemektedir.

Bitki materyalleri, yapıların tabanında, ara ekicilerde veya çatılarda köklenebilir.

Yeşil cepheler mevcut duvarlara tutturulabilir veya bağımsız yapılar olarak inşa edilebilir.

Yapılarda havalandırmalı cepheler oluşturur.

İç mekanlar için sıcaklık kontrolü ve gürültü miktarında azalma sağlar.

Yapının içerisine girecek havanın kalitesini artırır.

Ekolojik bir denge oluşturur.

Sürdürülebilir mimariye katkıda bulunur.

Single Cable

Modular Trallis

Webnet

—-

Kaynak: archdaily.com


BAĞLANTILI YAZILAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE