2022 Yılının En İyi 10 Projesi – Loft

Mekanlar arası özgür geçişleri ve aydınlık atmosferleri ile 2022 yılının en çok dikkat çeken loft projelerini sizin için derledik. Modern ve ferah tasarımlarıyla ilham veren loftlara yakından bakalım.

2022-yilinin-en-iyi-10-projesi-loft-1
1. House in Upper Bergamo / Edoardo Milesi & Archos
İtalya’nın Bergamo şehrinde bulunan House in Upper Bergamo’nun tarihsel geçmişi oldukça göz kamaştırıcıdır. Yapı, Geç Orta Çağ döneminde manastır olarak, ardından yurda dönüştürülerek kullanılmıştır. Yetmişli yıllarda ise dairelere bölünerek konut kimliğini kazanmıştır. Ancak her ne kadar konut olarak anılsa da, manastır izlerini hala inceleyebilmeniz mümkündür. Mekanlar arası sınırı kaldırmak, açık ve kapalı alanlar arası geçişi özgür kılmak adına orijinal manastır kalıntılarına dikkat edilerek; her yere ışığın ulaşımı sağlanmıştır.

2022-yilinin-en-iyi-10-projesi-loft-2
2. Loft in montagna_casa privata / THILE architettura & design
Loft in montagna_casa privata, kendi içerisinde üç hacime ayrılan bir yapı özelliğindedir. Zemin katta yaşam alanı, birinci katta uyku alanı, çatı katında spor salonu – stüdyo bulunmakta ve bu alanları yapının omurgasını oluşturan demir merdiven birbirine bağlamaktadır. Heykel imajını sergileyen bu merdivenden yukarıya çıkarken zemin katta konuklar ağırlayan yaşam alanının yerini yukarıya çıktıkça kişisel alanlara bırakmaktadır. Bu özelliği ile merdiven için mahremiyeti sağlayan, kişisel sınır tanımlamasını yapmak yanlış olmayacaktır.

2022-yilinin-en-iyi-10-projesi-loft-3
3. Bocconi Mini Loft / Massimiliano Camoletto Architects
Bocconi Mini Loft, başlangıçta ticari kullanımlar için planlanmış bir yapıdır. Ancak daha sonra Massimiliano Camoletto Architects, bu yapıyı konut olarak dönüştürmüştür. Bahsedilen yeniden planlama sırasında öncelikle kat planları ile mekanların kullanım şeması kullanıcının konforu ve özel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Malzeme portfolyosu ise sıcak tonların güçlü vurgulamalarına dikkat edilerek seçilmiştir.

2022-yilinin-en-iyi-10-projesi-loft-4
4. BJM Apartment / B² Architecture
BJM Apartment, Prag şehrinde yer alan, 20. yüzyılın başlarından kalma bir evin beşinci katında bulunmaktadır. Bu proje sırasında B² Architecture, klasik 2+1 planma yerine bölücüleri kaldırarak, tüm alanların bir arada olduğu mevcut yaşam alanı tasarlanmıştır. Ortaya çıkan 80 m² loft planı, mahremiyet ihtiyacını karşılama amacıyla kadife perdeler ile ayrılmıştır. Projenin ana hattında zamansız ve endüstriyel malzemeler ile çalışılması amaçlanmıştır.

2022-yilinin-en-iyi-10-projesi-loft-5
5. Tribeca loft / Andrea Leung
Mimar Andrea Leug, New York’ta bulunan 1864 yılından kalma bir Tribeca çatı katını, büyükannesinin evinden ilham alarak yenileyerek, farklı bir soluk getirmiştir. Mimar yenileme sürecini pandemi sırasında yürüterek, bu süreci Tribeca loft’a geçirmiştir. Leug tasarım sırasında büyükannesinin çatı katından aldığı öz ile kendi zevkini harmanlamıştır.

2022-yilinin-en-iyi-10-projesi-loft-6
6. Attico Mediterraneo / MODO architettura + design
Attico Mediterraneo, İtalya’nın Livorno şehrinde bulunmaktadır. MODO architettura + design tarafından tasarlanan bu proje, Livorno sahilinde yer alan ve denize özel erişimi olan bir yapının çatı katında yer almaktadır. Mekanlar arası sınırsız geçiş imkanı, balkonundaki mini serası ve aydınlık oluşu ile göz kamaştırıcı bir etkiye sahiptir.

2022-yilinin-en-iyi-10-projesi-loft-7
7. Alvic Smart Home / Héctor Ruiz-Velázquez
Kullanıcının ihtiyacına göre modüler ve akıcı bir hareket ile uyum sağlayabilen bir proje olan Alvic Smart Home, Héctor Ruiz-Velázquez tarafından projelendirilmiştir. Mekanın özü olan hareket, tasarımın ana teması olarak ele alınmıştır. Bu bağlamda yeni yaşanabilir akıllı ev sistemi ortaya çıkartılmıştır. Alvic malzemesinin eşsiz dokusundan yararlanılarak, klasik düzenin sınırlarını zorlayan bir tasarım oluşturulmuştur.

2022-yilinin-en-iyi-10-projesi-loft-8
8. Casa Materia / XYZ FACTORY
İtalya’nın Matera şehrinde bulunan Casa Materia, eski bir yapıdan dönüştürülmüş bir tasarım sürecinin ürünüdür. Bulunduğu bölgede eskiden yapılar tüften inşa edilmiştir ve Casa Materia’da bunlardan biridir. Yenileme sürecinde tasarım ekibi yapının uzun yıllardır sonucu oluşan bozulmaların üstesinden gelerek, yapının kimliğini ortaya çıkarmıştır.

2022-yilinin-en-iyi-10-projesi-loft-9
9. Casa Erre / ZDA
ZDA tasarım ekibinin, minimalist konseptli Casa Erre projesi, tasarım anlayışı ile sadelik ve sürelilik üzerinde durmaktadır. Cam, alüminyum, ceviz kaplamalar ve siyahın tonlarıyla zamansız olarak ifade edilebilmektedir. İtalya’nın özgün atmosferine uyum sağlayan bu tasarım, sanatsal bir anlayış sergilemektedir.

2022-yilinin-en-iyi-10-projesi-loft-10
10. Loft Monfort / F:L architetti
F:L Architetti tasarım ekibi tarafından projelendirilen Loft Monfort, İtalya’nın Piyemonte bölgesinde bulunmaktadır. Hoş bir çatı katı dairesi olan bu proje, küçük ölçekli bir alanın ne kadar verimli tasarlanabileceğinin örneği niteliğindedir. Sırasıyla mutfak, yaşam alanı ve uyuma alanı olarak mekanlar arası geçiş yükseltiler ile sağlanmıştır. Renk ve malzeme olarak karmaşıklıktan uzak duran tasarım ekibi, mekanın temel ihtiyaçları karşılayan ve düzensizlikten uzak duran bir kompozisyona sahip olmasına özen göstermiştir.

Kaynakça:
Archilovers


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE