OKUNAN

2022 Yılının En İyi 10 Projesi – Tuğla

2022 Yılının En İyi 10 Projesi – Tuğla

Geçtiğimiz yıl tasarlanan 19. yüzyıldan kalma bir halk evinin dönüşümü ya da Namsa Dağı’nın eteğinde yer alan bir kültür merkezi de dahil olmak üzere 2022’nin en iyi tuğla projelerini sizin için derledik.

_top-10-brick-projects-of-2022-1

1. The Brick House / Studio Ardete
Studio Ardete tarafından Hindistan’ın mütevazı bir şehri olan Panchkula’da bulunan The Brinck House; karşısında bulunan Güney ve Güneydoğu yönündeki ormanlık bir parka bakmakta ve iki ana cephesi boyunca doğayla bütünleşerek göz alıcı bir manzara sunmaktadır. Tasarım ekibi proje sürecinde Ando’nun “Mekanı üzerine inşa ettiğimiz doğadan ödünç alırız” felsefesine bağlı kalarak, çevresel koşulların izin verdiği ölçüde doğa ile uyum içerisinde kalabilmeyi hedeflemiştir.

_top-10-brick-projects-of-2022-2
2. Ogindan Dandan House / SML
Güney Kore’nin Seul şehrinde, SML tarafından tasarlanan Ogindan Dandan House, batı yönünde bulunan dağın sırtının sonunda yer almaktadır. Bu yapı, bulunduğu bölge boyunca birbiri ardında cafe ve restoranlar bulunmasına rağmen ana bulvardan uzakta olması sebebi ile sessiz bir bölgededir. Bulunduğu yer itibarıyla güneyde Namsan Dağı, kuzeyde Bukaksan Dağı ve Cheong Wa Dae aynı anda görülebilir. Bu çevresel özellikler yapının tasarlanması ve iç mekanın planlanması üzerinde büyüleyici bir etkiye sahiptir.

_top-10-brick-projects-of-2022-3
3. Piknic 2020 Cultural Centre / Indiesalon
Indiesalon tasarım ekibi, 1990’ların Goshiwon’unu (yurt) yenileyerek çok kültürlü bir yapıya dönüştürmüştür. Seul’un, Namsan Dağı’nın eteğinde yer alan Piknic 2020 Cultural Centre, bu dönüşüm ile tasarım mağazaları, sinema, cafe ve restoranları içerisinde barındıran katmanlı bir kompleks haline getirilmiştir. Cephede, orijinal bina rengi olan kırmızı kimliği devralınarak, modern çağın yeni malzemeleri kullanılmıştır. Böylelikle eski ve yeni kırmızı renginin uyumu ön plana çıkarılmıştır.

_top-10-brick-projects-of-2022-4
4. Habitat groupé Bolette / LRARCHITECTES
Brabant köyündeki bir arsa üzerinde tasarlanan Habitat groupé Bolette, iki ailenin, iki ayrı evde birleştirici bir hacim olarak yaşamasına imkan sağlamaktadır. Yapının çevresel özellikleri, LRARCHITECTES’in tasarım konseptine malzeme portfolyosu açısından ilham vermektedir. Cephedeki kırılma, iki ev arasındaki ayrımı nitelemekte ve iki aile, ortak bir meyve bahçesini paylaşmaktadır.

_top-10-brick-projects-of-2022-5
5. HOUSE BSP20 / Raul Sanchez Architects
Raul Sanchez Architects, Barselona’nın Borne semtinde yer alan bu yapıyı, büyük oranda yenilemeye gitmiştir. Uygulama aşamasında cepheler, bölücü duvarlar ve çatısı dahil yıkmış; düzen ve kompozisyon olmaksızın dizilmiş tuğla ve taş bileşimini ortaya koyan bir boşluk tasarlamıştır. Bu boşluğun içine 19. yüzyıl ve günümüzü harmanlayan bir iç mekan planlanmıştır.

top-10-brick-projects-of-2022-6
6. Blockmakers Arms / Erbar Mattes
Blockmakers Arms, Londra’nın Hackney’deki Regents Canal Conservation bölgesindeki 19. yüzyıldan kalma bir halk evinin büyük ölçüde yenilenmesiyle tasarlanmıştır. Erbar Matters orijinal yapının cephesini bozmadan gri-kahverengi tuğlalar ve kesme taşlarla eklemelerde bulunmuştur.

top-10-brick-projects-of-2022-7
7. The Brick Bond / Renesa Architecture Design Interiors Studio
Jindal Mechno Bricks Group için tasarlanan The Brick Bond’un kalbinde, şirketin ana ürünü olan tuğla kullanılmıştır. Bu yapı şirketin hikayesini, mekanın duvarlarına kadar nüfuz ederek anlatıyor. Hindistan’ın, Delhi şehrinde bulunan The Brick Bond ile ulusal – uluslararası, modüler ve tematik bir marka kimliği oluşturulmuştur.

top-10-brick-projects-of-2022-8
8. Mława House /James & Mau
Mława House, Polonya’nın küçük bir Mława kasabasının merkezine yakın, müstakil evlerin bulunduğu bir bölgededir. Bu bölgede yer alan çoğu yapıya göre en büyük arsalardan biri olmasına rağmen 289m²’yi geçmemektedir. Kullanıcılar bütçeye hitap etmesi amacıyla yapının tuğla ve beton malzemelerle uygulanmasını istemişlerdir.

top-10-brick-projects-of-2022-9
9. Dutch Holocaust Memorial of Names / Studio Daniel Libeskind
Daniel Libeskind tarafından tasarlanan Dutch Holocaust Memorial of Names, İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenleri anma amacı ile tasarlanmıştır. Projede, anıtın çevresiyle bütünleşmesi ve sürdürülebilir olmasına dikkat edilmiştir. Önemli Yahudi kültürel yapılarının yakınında bulunan tasarım, yerel mimar Rijnboutt ile işbirliği içinde gerçekleştirilmiştir.

top-10-brick-projects-of-2022-10
10. Brick House / State of Kin
Brick House, Batı Avustralya’daki Mount Lawley’de şehir içi küçük bir sitede bulunmaktadır. Bölgenin tarihine ve çevresindeki kentsel dokuya ustaca atıfta bulunarak tasarlanan yapı, çevresindeki bir yıkım alanından alınan kırmızı tuğlalar ile inşa edilmiştir. Yerel kaynaklı olan malzeme, projenin mihenk taşını oluşturmaktadır.

Kaynakça:
Archello


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE