OKUNAN

Robert Konieczny tasarımı konut: brüt betondan bir...

Robert Konieczny tasarımı konut: brüt betondan bir ark

2016 Yılın Dünya Binası’nın mimarı (Ödülü, Szczecin şehrinde kamusal bir meydanda tasarladığı müze ile aldı) Konieczny, Ark evini kendi ailesi için tasarladı.

Projenin asıl objektifi, harika manzaradan maksimum oranda faydalanabilmekti. Bu nedenle Konieczny cam cephesiyle peyzajı kadraja alan tek katlı bir yapı önerdi.

6bf8ed3a8ec449bbbfae284368e008eb-480x268
Binanın bu izole edilmiş arsa üzerindeki güvenliği konusundaki endişeler, mimarın sıradışı bazı güvenlik önlemlerini tasarıma entegre etmesine yol açtı.

Binayı yamaçtan koprarak uzaklaştırmak bu önlemlerden bir tanesi; böylece yatak odalarını barındıran bir alan birinci kat yüksekliğine yükselirken, sadece girişi içeren bir köşe yamaca dayanıyor.

konieczny-ark-robert-konieczny-architecture-residential-krakow-poland-houses_dezeen_2364_col_23

Bu köşe, sürgülü bir duvar ile birlikte, binanın bu yanındaki tam yükseklikteki pencereleri ve dar güverteyi tamamen gizleyebilen bir köprü barındırıyor.

Maksimum güvenliği sağlamak için sürgü ve sürgülü panoların kullanımı Konieczny’nin Varşova yakınlarındaki kale benzeri bir mülk için tasarladığı Safe House’u andırıyor.

konieczny-ark-robert-konieczny-architecture-residential-krakow-poland-houses_dezeen_2364_col_9

Konieczny, binaya katılık kazandırmak için duvarların zeminin biraz üstüne kaldırılan ‘ters çevrilmiş’ tavan uçlarıyla gerildiğini anlatıyor.

“Onların eğimi güvenlik hissini arttırdı, temelde iki çatıya sahip olan sudan koruyan bir ev yarattı ve tarlalar üzerinde yüzen bir sandığa benzemeye başladı.”

konieczny-ark-robert-konieczny-architecture-residential-krakow-poland-houses_dezeen_section-one konieczny-ark-robert-konieczny-architecture-residential-krakow-poland-houses_dezeen_2364_col_14

Binayı yamaçtan kaldırmak aynı zamanda toprak kaymaları nedeniyle ortaya çıkacak olası hasarları sınırlıyor ve yağmur suyu akışının binayı etkilemesini engelleyerek, tekne benzeri bir kalite sağlıyor.

Bu çözüm, evin çatı şeklini oluşturan açılı yüzeylerin arkasında saklanmış üç destek duvarına tünemiş olmasını gerektirdi.

konieczny-ark-robert-konieczny-architecture-residential-krakow-poland-houses_dezeen_2364_col_12

Yazının orijinal haline: https://www.dezeen.com/2017/02/25/koniecznys-ark-secure-concrete-house-perched-steep-polish-hillside-architecture-residential/ sitesinden ulaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE