OKUNAN

Akışkanlığın hayat bulduğu restoran: Spice&Ba...

Akışkanlığın hayat bulduğu restoran: Spice&Barley

Bangkok’da yer alan Spice&Barley, üst segment bir gastro-pub olarak 2020 yılı başında ziyaretçilerine kapılarını açtı. Tasarımı ve uygulamasını Enter Projects Asia’nın üstlendiği mekan; akışkanlığı ana konsept olarak belirlerken rattan malzemesinin sınırlarını zorlayarak heykelsi bir sonuç elde etti.

spice3

Bir bardağa dökülen sıvıdaki akışkanlığı mekana yansıtmak isteyen mimari ekip, 3 boyutlu dijital teknoloji ile Tayland yerel kültürünün yenilebilir materyali olan rattanı bir araya getirdi. Bu sayede mekandaki geniş sütunların yanı sıra, elektronik ve mekanik tesisatları da ustaca gizleyerek mekanın girişinden itibaren tüm iç hacmi kat eden, “biçim ve işlevin ruhsal bir birliktelik içinde olduğu” yüzeyler oluşturdu.

spice1

Baş döndürücü bir rüyadan izler taşıyan mekanda, kaba yapının doğasındaki geniş geometriler; dönüşler ve spirallenmeler ile uysallaştırıldı. Uzak doğunun geçirdiği özünü yitirmeden modernleşme sürecinin en güncel halkasını oluşturan mekan, yapıyı baştan aşağı kat eden rattan kaplı kuleleriyle nehrin karşı kıyısındaki yüksek kulelere atıf yapmaktan da geri durmamıştır.

spice4

spice5

spice6


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE