OKUNAN

Alışıldık Mekansal Formların Kırıldığı Konut Proje...

Alışıldık Mekansal Formların Kırıldığı Konut Projesi: CASA ORGANICA/ORGANIC HOUSE

Proje, alçak ve dar bir alanda birleşen bol ışıklı geniş bir oval alan olacak şekilde, fıstık kabuğundan ilham alınarak tasarlandı. Birlikte yaşamak için ortak alanlar, odalar, yemek odası, mutfak, uyku alanları, giyinme odası ve banyo gibi mekanlar için insanın temel gereksinimlerine cevap verecek ölçüde tasarlandı.

_MG_6585_CORR

Casa_Organica_C4

Casa_Organica_C2

 

İnşaat sürecinde tasarımla aynı sürekliliği sağlamak için hamura benzer kaplanabilir bir malzemeyle mekânsal algıda yaratılmak istenen şekilde iç mekân tasarımı projelendirildi. Plastisiteye benzer, heykelsi yapısı sayesinde mekânın kütlesinin tüm gereksinimlerini karşılıyor.

Casa_Organica_I2

JAM_2584

JAM_2616

Toprak ve çim, kütlenin dış çeperini güneşten, rüzgârdan, doludan ve ıslak-kuru döngüden koruyarak, çatlaklara ve dolayısıyla neme neden olan genişleme ve kasılmalardan oluşabilecek deformasyonlara karşı önlem sağlıyor. Dışarıdan sadece çimenleri, çalıları, ağaçları ve çiçekleri gördüğümüz yapı ustalıkla gizlenerek farklı bir tasarım anlayışını imza atıyor. Bahçede yürürken farkında olmadan evin çatısında yürüyebilme imkânı tanıyor.

JAM_2419

DJI_0103

Casa_Organica_E14

Gömülü ve gizli tasarlanan bu konut, sanılanın aksine geleneksel bir evden daha aydınlık ve daha güneşli. Projede, pencereler herhangi bir yöne yönlendirilebilecek ve kubbeler ışığın ve güneşin yukarıdan girmesine izin verecek şekilde tasarlanarak maksimum ışığın iç mekana taşınması planlandı. Havanın serbest dolaşımına izin veren konutun aerodinamik formları sayesinde havalandırma kolaylaştırıldı.

OrgExt-17

OrgExt_57

JAM_2654

Organica_exterior1

 

Kaynakça:

Archdaily.com


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE