OKUNAN

Bir Sergi Deneyimi: Tekstil Çeperiyle Sarılmış Işı...

Bir Sergi Deneyimi: Tekstil Çeperiyle Sarılmış Işık Oyunları

25WonderWALL, Portekiz’in Lizbon kentindeki Colombo Alışveriş Merkezi için tasarlanmış, yaklaşık 20.000 beyaz ve siyah kumaş şeridi ile inşa edilmiş bir sergi alanıdır.Yaklaşık 14 fit çapında ve 4 fit yüksekliğindeki yapı,  merkezi meydandaki tavan penceresinden asılı, çok sayıda kumaş şeridininin mekansallaştırılarak tanımlandığı bir alandır. Dışarıdan ve içeriden kesintisiz bir renk çeşitliliği sunan yapı, zeminle temas etmeden mekanı bir çeper gibi sarmalar.

14

Siyah kumaştan oluşan cephesiyle, hava akışlarıyla salınarak ziyaretçilere soyut bir algı yaratan müzenin ana girişinde bulunan, silindirik formlardaki mekanı; sergilenmesi hedeflenen sanat eserlerinin merkezi bir alanda olduğu vurgusunu vermek için tasarımda kritik bir mekan olarak projelendirildi.

11

9

Jen Lewin tarafından tasarlanan yapı, dışardan gelecek olumsuz parlamaları önleyen bir tasarım prensibilye inşa edilerek; alışveriş merkezininin üst galeri boşluğundan asılarak dışarıdan bakanın farkedemeyeceği şekilde konumlandırıldı. Alışveriş merkezinin kubbesini karakterize eden sergi alanı, tekstilin dokusuyla yeniden form bularak benzersiz bir deneyime ev sahipliği yapıyor.

8

Sergi alanının iç mekan tasarımında; ziyaretçilerin, ışık varyasyonlarının yarattığı pek çok farklı mekan algısını deneyimlemesi amacıyla, interaktif ışık sanatı kullanıldı. Mekansal referansların ve maddesel formların olmadığı sergi alanı, ziyaretçilerin bu renkli dünya içinde kaybolmasına yardımcı olarak sürükleyici bir deneyime ev sahipliği yapmasına sebep oldu.

7

6

 

Kaynakça:

Archdaily.com


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE