İnceleme: Bruder Klaus Şapeli

Bruder Klaus Şapeli, çiftçilikle uğraşan Hermann-Josef Scheidtweiler ve eşi Trudel Scheidtweiler’in adak amaçlı olarak, ıssız bir araziye inşa ettikleri bir ibadet yapısıdır.
Şapel; işverenin isteği üzerine işveren, yakın dostlar ve sadece birkaç yapı ustasının yardımıyla inşa edilir. Son günkü beton dökümünde bizzat yapının mimarı Zumthor da çalışmıştır. İnşası altı yıl süren şapelin taşıyıcı sisteminde beton alışıldık kullanımının aksine yığma yapı tarzında kullanılmıştır.

 

bruder-klaus-şapeli-peter-zumthor

Ağaç kütükleri çadır formunda bir araya getirilerek dış kalıp ile iç kütükler demir borular ile birbirine bağlanıp toplamda 24 katman beton dökülmüştür. 12 metre yüksekliğe sahip yapının cephesindeki katman çizgileri okunabiliyor. Beton dökümünün ardından, kalıbın içinde kalan kütükler geleneksel odun kömürü üretme yöntemiyle yakılmıştır. Ahşap kalıbın yanması ile duvar yüzeyleri isle kaplanmıştır.

bruder-klaus-şapeli-peter-zumthor-2

bruder-klaus-şapeli-peter-zumthor-3

bruder-klaus-şapeli-peter-zumthor-4

İsviçre’nin Basel kentinde babasının yanında marangozluk alanında uzmanlaşan Peter Zumthor yapılarında kullandığı malzemelerin özünü ortaya çıkarma konusunu kendisine dert ediniyor. Mimarlığı, fiziksel dokuyu gerçek ve hayali deneyimler etrafında biçimlendirmekten yana olan Zumthor tasarladığı mekanlarda yalnız görme duyusuna değil birçok farklı duyuya hitap ediyor. Dokunma, koklama, hissetme…

bruder-klaus-şapeli-peter-zumthor-5

bruder-klaus-şapeli-peter-zumthor-5

bruder-klaus-şapeli-peter-zumthor-6

bruder-klaus-şapeli-peter-zumthor-7

bruder-klaus-şapeli-peter-zumthor-8

bruder-klaus-şapeli-peter-zumthor-8

bruder-klaus-şapeli-peter-zumthor-9

Ayrıca yapının modelinin yapım sürecini içeren videoyu izlemek için tıklayınız.

Fotoğraflar ve kaynak: divisare.com & archdaily.com

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE