OKUNAN

Bu ev yerinde durmuyor: Dinamik D*Haus

Bu ev yerinde durmuyor: Dinamik D*Haus

İngiliz tasarımcı David Ben Grünberg ve Daniel Woolfson, günün, mevsimlerin ve hava koşullarının değişen zamanlarıyla başa çıkmak için şekil değiştiren bir ev için bir konsept geliştirdiler.


Woolfson ve Grünberg, farklı konfigürasyonlarda katlanarak sekiz farklı şekle sahip olabilen deneysel bir ev konseptini ortaya koymak için The D*Haus Company’yi başlattı.

dezeen_The-Dynamic-DHaus-by-The-DHaus-Company_3
Ev ilk olarak Grünberg’in mezuniyet projesinin parçası olarak tasarlandı. Wapf, “Başlangıçta aşırı sıcaklıklara uyum göstermesi amacıyla Laponya’nın bir evi olarak tasarlandı,” dedi Woolfson Dezeen’e. “Pek çok kişi bunu bilmiyor, fakat burada oldukça sıcak yazlar ve aynı zamanda soğuk kışlar var.” diyerek ekleyen Woolfson, evin dünyanın herhangi bir yerinde kullanılabilmesi için konsepti nasıl geliştirdiklerini açıklamaya devam etti.

dezeen_The-Dynamic-DHaus-by-The-DHaus-Company_4

Tasarımcılar Henry Dudeney tarafından hesaplanan, eşkenar üçgeni kareye dönüştüren ve dört ayrı modüle bölen matematiksel formül etrafında evin şeklini geliştirdiler.

dezeen_The-Dynamic-DHaus-by-The-DHaus-Company_5
Odalar, raylar üzerinde katlanarak içerideki bölmelerin sıcak mevsimlerde dış duvarlar haline gelebiliyor, bunun yanı sıra bütün bina gün boyunca güneş yönünü izlemek için döndürülebiliyordu. Woolfson “Gerçekte nasıl işe yarayacağına hala karar veriyoruz” dedi.

dezeen_The-Dynamic-DHaus-by-The-DHaus-Company_2

Bu makale https://www.dezeen.com/2012/11/06/shape-shifting-house-by-the-dhaus-company/ adresinden uyarlanmıştır.

dezeen_The-Dynamic-DHaus-by-The-DHaus-Company_1

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE