OKUNAN

ByFusion okyanuslardaki plastik atıkları çevre dos...

ByFusion okyanuslardaki plastik atıkları çevre dostu beton bloklara dönüştürüyor

Okyanuslardaki atıklar büyük bir sorun… Bu sorunun büyük bölümünü de plastik atıklar oluşturuyor ve pek çok yaratıcı insan bu atıkları temizleme konusunda çözüm üretmeye çalışıyor.

Okyanuslardan toplanan plastik atıkların başka amaçlarla geri kullanımı da bu çözüm yollarından biri. ABD merkezli bir girişim olan ByFusion toplanan atıkları değerlendirme amacıyla bir teknoloji geliştirdi. Bu teknoloji ile atıklar beton yapı malzemesine dönüştürülüyor ve böylece hem yeni atık oluşumunun önüne geçilmiş, hem de sürdürülebilir yapı malzemeleri alanında çevre dostu bir adım atılmış oluyor.

blok2

Teknolojinin yaratıcısı Yeni Zelandalı bir girişimci, aynı zamanda firmanın baş mühendisi olan Peter Lewis. Lewis’in RePlast adı verilen teknolojisi ile modüler bir platform plastik atıkları sıkıştırarak farklı şekillerde ve yoğunluklarda beton bloklar ortaya çıkarıyor. RePlast sistemi taşınabiliyor, elektrikle veya yakıtla çalışabiliyor ve plastiklerin ayrıştırılmasına ya da yıkanmasına gerek duymuyor.

blok3

ByFusion kendi web sitesinde RePlast’ı söyle tanımlıyor: “yüzde yüz karbonsuz, toksik olmayan üretim süreci”. Şu ana kadar geri dönüştürülmüş beton bloklar duvar ve yol bariyeri yapımında kullanılmak üzere tasarlanmış. Ancak firma başka proje türlerinde de bu yeni yapı malzemesinin kullanılması için fikirlere açık…

Fotoğraflar: ByFusion


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE