Cam Duvarlı Konuk Evi

Kooo Architects, Çin’in Guangzhou kent merkezinde yedi katlı bir binayı, buzlu cam duvarları olan bir konukevine dönüştürdü.

Yapının projeyle birlikte ev sahipliği yapmaya başladığı Hotel Far & Near Nanhao St, kentin yoğun bir yerleşim bölgesinde yer alıyor.

Tasarım ekibi; “Binaların yoğunluğunun yüksek olması ve aralarındaki mesafeler nedeniyle, komşunun balkonundaki çamaşırların asılı olduğunu görebiliyorsunuz” diyor ve ekliyor: “Konukevinin ziyaretçilerinin, bu kadar doğal ışığın tadını çıkarırken bu tür bir görsel kesinti yaşamasını nasıl engelleyeceğimiz, çözmemiz gereken en büyük sorunlardan biri haline geldi.”

Kooo Architects, orijinal yapısını çıplak beton çerçevesine kadar indirgeyip, duvarları yapmak için kullanılabilecek endüstriyel tip buzlu camı kullandı.

Bu tip camlar, odaların doğal ışıkla aydınlatılmasını sağlarken, konukların mahremiyetini komşu konut binalara karşı korumayı başarıyor.

Açıkta kalan beton çerçeve ahşapla kaplı yaşam alanları ve metal kaplı banyolarla tezat oluşturuyor.

 

origin-villa-hotel-far-and-near-kooo-architects-guangzhou-china_dezeen_2364_col_16-1704x2556

origin-villa-hotel-far-and-near-kooo-architects-guangzhou-china_dezeen_2364_col_17-1704x1136

origin-villa-hotel-far-and-near-kooo-architects-guangzhou-china_dezeen_2364_col_14

origin-villa-hotel-far-and-near-kooo-architects-guangzhou-china_dezeen_2364_col_1-1704x2556

 

Fotoğraflar: Keishin Horikoshi’ye aittir.
Yazının orijinaline https://www.dezeen.com/2019/09/25/hotel-farnear-nanhao-st-guesthouse-kooo-architects-guangzhou-china/ linkinden ulaşılabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE