OKUNAN

Doğanın Formu Taş Duvarlarda: Encaved Stone Villa...

Doğanın Formu Taş Duvarlarda: Encaved Stone Villa

Tsolakis Architects, Antiparos adasında doğrudan çevre adaların manzarasına bakan, bir tatil evi tasarladı. Binayı doğal çevresinin bir parçası yapmak için peyzajla bütünleşik bir anlayışla tasarlanan konut, kayalık topoğrafyanın da yer verildiği geniş bir arazide projelendirildi. 

tsolakisarchitects-antiparosvillas-final-3-medium

Villa doğuya doğru yönlendirildi ve projenin dik bir yamaçta konumlanmasından yararlanarak oluşturulan açık alanlar kullanıcılara maksimum görüş açısı sunacak şekilde tasarlandı. Bu açıklıklar sayesinde, bina kompleksini çevreleyen geniş dinlenme alanları yaratılarak Kiklad adalarına bakan eşsiz bir manzara sunuldu. Manzaraya doğru yerleştirilmiş bir dizi büyük pencere de iç mekanlarda bu büyüleyici manzarayı çerçeveleyerek kullanıcılara keyifli bir atmosfer sağlandı.

tsolakisarchitects-antiparosvillas-final-6-medium

Çoklu işlevleri bir arada bulunduran projede üstü açık koridor, yaşam ve yemek alanlarını özel alanlardan ayırıyor. Ayrıca yatak odası gibi özel alanlar evin ana özel havuzuna bitişik olarak alt kotta yer alıyor. Böylelikle farklı fonksiyonlardaki mekanlar birbirinden ayrılıyor.

tsolakisarchitects-antiparosvillas-final-5-medium

Sürdürülebilir tasarım fikirleri ile tasarlanan projede, toprak altında kalan mekanların içi, zeminde uzunlamasına yarıklar ile aydınlatılarak etkileyici bir atmosfer yaratılırken, kompleksin içindeki patikalarla, sirkülasyon sağlanarak mekân algısı yönetiliyor.

tsolakisarchitects-antiparosvillas-final-16-medium

tsolakisarchitects-antiparosvillas-final-43-medium

Projede yerel taş kullanımı mekâna özgünlük hissiyatı verirken bölge ve topoğrafya ile ilişkisini güçlendiriyor. Cephelerde kestane ve hasır keresteden yapılmış lentolar ve pergolalar kullanılıyor. Malzeme seçimi çağdaş sürdürülebilir inşaat süreçleri ile harmanlanıyor ve böylelikle yeni ve eski bir arada sergileniyor.

tsolakisarchitects-antiparosvillas-final-71-medium

tsolakisarchitects-antiparosvillas-final-50-medium

tsolakisarchitects-antiparosvillas-final-72-medium

Kaynakça:

Archilovers.com

Archdaily.com


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE