OKUNAN

Doğayla İç İçe Bir Deneyim: Çevre Bilincine Sahip ...

Doğayla İç İçe Bir Deneyim: Çevre Bilincine Sahip IK LAB Galeri

Latin Amerika’nın en seçkin yerlerinden birinin kalbinde, benzeri görülmemiş bir sanat galerisi projesi, önde gelen uluslararası sanatçıların eserlerini sergiliyor ve çığır açan çağdaş sanat sergilerine ev sahipliği yapıyor. IK LAB, Tulum’un uluslararası ziyaretçileri için genişleyen yerel topluluğu ve yaratıcılığı, bilinci ve vizyonu teşvik eden eşi görülmemiş sürükleyici kültürel deneyimler geliştirmeye devam ediyor.

Ik_Gallery-13

Çevre bilincine sahip sanatçı topluluğuyla, yenilikçi bir deneyim sağlayan IK LAB, dünyanın en yaratıcı sanatçılarının galerilerini, vizyoner mimari yapısıyla etkileşime girmesi için bir çerçeve sağlamayı amaçlamaktadır. Yucatan yarımadasının zengin doğasının ve manevi mirasının özünü yakalayarak onu, evrensel anlamda tüm toplumlar için bir ilham kaynağı haline gelmesini hedeflemektedir.

_MG_1013

Sürdürülebilirlik ilkesinin hakim olduğu IK LAB’ın tasarımında maneviyatın ve kolektif deneyimlerin kombinasyonundan, insan evrimine kadar pek çok konudan yola çıkılan bir anlayış benimsenmektedir. Tulum’un doğal ritmini hissettiren ve güzelliğini yansıtan tasarım, ziyaretçilerine eşsiz deneyimler sunarak unutulmaz hatıralar bırakmaktadır. Tasarımın ana gövdesini oluşturan kubbeye erişebilmek için ziyaretçilerin, nehri geçip su üzerinde yürümesi ve girdap şeklindeki tüneli geçerek bu doğal ortamı deneyimlemesi amaçlanmıştır. Bu yolculuğun sonunda erişilen mekanda ziyaretçiler, IK Labs’ın 4 metre yüksekliğe ulaşan ahşap ve cam kapılarından girerken başka bir boyuta girerek mekanın hissine uyum sağlarlar. Mekanın perspektifi ve esrarengiz ölçeği, geniş bir sonsuzluk hissi yaratırken; kıvrımları, sıcaklığıyla koruyucu bir his vererek sarıp sarmalar. Çıplak ayakla girilen mekana, ziyaretçiler canlı bir organizma olarak zeminle etkileşime geçerler. Soğuk ve pürüzlü çimentodan ‘’Bejuco’’ ahşap zemine geçince farklı deneyimler ortaya çıkar ve doğayla bütünleşik bu tasarımda doğanın bütün izlerini hissetmelerine olanak tanır.

Ik_Gallery-8

Ik_Gallery-14

Obras_DSC_7106-

Ik_Gallery-7-

 

Kaynakça:

Archdaily.com


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE