OKUNAN

Roma’da Benzersiz Bir Güzergah: Domus Aurea

Roma’da Benzersiz Bir Güzergah: Domus Aurea

Stefano Boeri Architetti tarafından tasarlanan, Roma’da bulunan Domus Aurea için yeni giriş ve Octagonal Room’a giden yürüyüş yolu projesi, şehrin ihtişamlı tarihini muhteşem bir şekilde yansıtması ile öne çıkıyor. Ziyaretçilere, tarihin katmanlarını ve yeraltı alanlarının güzelliğini aşamalı olarak keşfetmeleri için tasarlanan projede Roma tarihinin çarpıcılığı keyifli bir deneyim eşliğinde sunuluyor.

Domus-Aurea-new-entrance-1
Domus-Aurea-new-entrance-2

Girişi takip ederek üç bölüme ayrılan yürüyüş yolu, mevcut duvarlardan tamamen bağımsız olarak ve mekanın hassas tarihine saygı duyularak tasarlanması ile de dikkat çekiyor. Karanlık bir alanda bulunan ve yürüyüş yolu boyunca eşlik eden ışık çizgisi ile aydınlatılan galeri, ziyaretçileri antik sarnıcın kalıntılarına dokunabildikleri tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

Domus-Aurea-new-entrance-3

Tasarımcı, tüm ziyaretçilerin erişebildiği yürüyüş yolunu, kalıntıları yukarıdan ve yakından gözlemleyebildikleri, hatta içinden geçerek Octagonal Room’a ulaştıkları sürükleyici bir alan olarak tasarlıyor ve antik sarnıcın ziyaretçilerine ışık oyunları ile taçlandırılmış eşsiz bir güzergah sunuyor.

Domus-Aurea-new-entrance-4
Domus-Aurea-new-entrance-5

Kaynakça:

Archilovers.com
Archdaily.com


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE