Duvarlar Doğayla Buluşursa…

Ülkenin modernist mimarisinden etkilenen, tropikal bitkilerle dolu duvarlarla çevrili bir bahçe; Brezilya’nın Franca kasabasındaki bu evde camlı bir koridorun yanlarını kapatarak karşımıza çıkıyor.

1

Yerel firma MF + Arquitetos, Casa MCNY’yi, bol miktarda doğal ışık ve hava alan ve ayrıca büyük bir mülk isteyen iki kızları olan bir çift için tasarladı.

Evin sade beton yapısı, alçak bir profile ve çevresindeki manzara ile bağlantısını artıran çim çatıya sahiptir.

2

Ahşap güverte ayrıca çatının ek bir dış mekan olarak da çalışmasını sağlıyor ve geniş panjurlar yaşam alanını bahçeye açıyor.

Bina, kasabanın eteklerinde kapalı bir sitede bulunuyor ve bir çim ve yüzme havuzunun etrafında L şeklinde bir plan oluşturan iki kanattan oluşuyor.

3 4

Dik kanat, üç tarafa açılabilen ilave bir yemek alanı ve salon içeren geniş bir mutfak içeriyor ve öncelikle arkadaşlara ve aileye ev sahipliği yaparken kullanılıyor.

5

Mutfak ve eğlence alanının dışındaki çimlere yerleştirilen parke döşemeleri, ana oturma odasına kısa bir yol sağlarken;  yatak odası kanadının uzak kenarı boyunca uzanan bir koridordan da erişilebiliyor.

6

Koridor, dış kenarlar boyunca, yemyeşil ekili duvarlı bahçenin manzarasını sunan tam yükseklikteki camlarla kaplanıyor.

7

Mimarlar, temiz çizgili formları ve büyük camlı yüzeylerin kullanımının, Oscar Niemeyer ve Lúcio Costa gibi Brezilyalı modernistlerin tasarımlarından etkilendiğini söylüyor.

8

kaynak: dezeen.com


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE