OKUNAN

Havada İz Bırakan Yatan Bir Hacim: Fragata Evi

Havada İz Bırakan Yatan Bir Hacim: Fragata Evi

2017’de tasarlanan ve 2021 yılında Kuzeybatı Pinamar’ın Alamos bölgesinde inşa edilen Fragata Evi, pandemi döneminde komşu olan diğer binalarla çevrilen, ancak hala hızla büyüyen bir mahallede bulunan sokaktaki tek evdi. Şehrin en hızlı büyüyen kısmı haline gelen bu alanda dinamik bir kentsel ortam oluşmasına katkı sağladı.

3
Ev, neredeyse düz olan bir zemin üzerinde 10 noktayla desteklenir ve 24.50 metre genişliğinde ve 41 metre uzunluğundadır. Yaşam alanlarını yılın her döneminde kalıcı olarak kullanan ev sahipleri, evin yükseltilmesini istedikleri için Fragata, yerden dört metre yüksekte inşa edilen kapalı bir monovolum olarak tasarlandı.
Fragata Evi, kurulum özellikleri ve düzenlemelerle birlikte, bloğun ortasındaki ormana ve uzaktaki Alamos Bulvarı’na her zaman açık manzaralara sahiptir. Aynı zamanda yüksekliği sayesinde 360 derecelik manzaralara hakim olabilir.

4
Program, kötü hava koşullarında korunması gereken alanlar, iyi hava koşullarında dışarıda kalan ve yarı kapalı alanlar olmak üzere ayrılmıştır. Programı bu şekilde bölerek alan tasarrufu sağlamak sadece evi yükselterek altındaki kapalı alanları azaltarak ve yükseltilmiş kutunun altındaki metrekareleri maksimize ederek başarılabilir. Çatıdaki kirişler, içerdikleri alanları tanımlayan farklı yüksekliklerde kirişlere destek verir.

5
Alanın çıkıntılar ve üst kat ile tabanlar arasındaki ara yapı tarafından şekillendirilmesi, zeminin kullanımını optimize etmek için yapı altında faaliyetler önererek esnek bir alan yaratır. Bu, sadece kullanacağı amaca (park yeri, oyun odası, spor salonu veya mangal alanı) bağlı olan sınırlanmamış bir alandır. Büyük ve engelsiz bir alan yaratmada katkıda bulunan tek sabit özellikler, mangal ızgarası, banyo ve evin giriş kapısıdır.

6

Geniş ve uzun sokak seviyesindeki açık manzaralar, kamusal alanı artırır ve özel alana karışır. Duvarlar veya yakınındaki binalar gibi sınırlar oluşturacak unsurlar olmadığı için arsa, kamusal alanın bir uzantısı haline gelir. Bunun yerine, sokak besleme direkleri ve araç izleri gibi kentsel hareketler, kentsel ve özel koşullar arasında ayrım yapar.
Fragata Evi, alanları tanımlayan, insan öleceğini düşünen ve havada bir iz bırakarak başka bir şeye dönüşen yatay bir hacimdir.

7

Kaynakça: Archilovers.com


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE