OKUNAN

Sanat ve Eğitimin Dramatik Buluşması: Helsinki Güz...

Sanat ve Eğitimin Dramatik Buluşması: Helsinki Güzel Sanatlar Akademisi

Helsinki Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi’nin (Uniarts) yeni binası, öğrencilere ve personele, mimari açıdan özgün bir binada eğitim ve sanat yapmak için muhteşem olanaklar sunuyor. Aynı zamanda üniversitenin yeni binası, yaratıcı bir yaklaşımla sanayi sonrası bir mahalle olan Sörnäinen’in tarihine saygı gösteren tasarımı ile ön plana çıkıyor.

University-of-Art-Helsinki-2

Helsinki merkezli bir mimarlık ofisi olan JKMM tarafından tasarlanan projede; güzel sanatlar fakültesindeki öğrencilere, yaratıcı, iyi aydınlatılmış ve açıkça tanımlanmış alanlar sunulmak isteniyor. 13.000m2’yi kaplayan beş katlı binanın merkezinde, alanı bir seviyeden diğerine çapraz bir şekilde bağlayan dramatik bir çelik merdivenle tanımlayan, üstten aydınlatılan bir avlu konumlanıyor. “Mylly” olarak adlandırılan bu alan, öğrencileri stüdyolara ve öğrenme alanlarına bağlayarak bina için dinamik ve ortak bir çekirdek oluşturuyor.

University-of-Art-Helsinki-4

Tasarım ekibi, Uniarts Helsinki Güzel Sanatlar Akademisi, geleceğin vizyonerlerinin ihtiyaçlarına doğrudan bir yanıt olarak ve en son teknolojilerle çağdaş bir alan sağlamak üzere tasarlandığını belirtirken; projenin lider iç mimarı Päivi Meuronen “Binanın, öğrenci yaşamının enerjisini ve yapılan sanat sürecini gerçekten ilham verici bir şekilde kucaklaması gerektiğini hissettik.” diye açıklıyor.

University-of-Art-Helsinki-5

University-of-Art-Helsinki-6

University-of-Art-Helsinki-7

University-of-Art-Helsinki-8

Kaynakça:
Archilovers


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE