İnceleme: Çandarlı Çiftlik Projesi

Çandarlı – Dikili yolu üzerinde yer alan, Mimar Sinan Büyük Ödülü sahibi Mimar Şevki Pekin tarafından tasarlanan monokrom yapı, kabul edilen birçok norma karşı çıkıyor.

Çandarlı’da yer alan zeytin çiftliğinin giriş yapısı olarak işlevlendirilen yapı, platform üzerine yerleşmiş iki kütleden oluşuyor. Bekçi evi, traktör garajı, depo, mutfak ve wc fonksiyonlarına sahip yardımcı mekanların yer aldığı, çatısı ile birlikte 5 cepheden oluşan yapıyı ilgi çekici kılan ise tasarım aşamasında yapılan renk tercihi..

çandarlı1

Mimar Şevki Pekin’in “yapının çevre ile uyumlu bir bağlamda tasarlanması” olgusuna karşı çıktığı çiftlik yapısının, cephede kullanımı ile dikkatleri çeken renk tercihi, Şevki Pekin’in içgüdüsüne bağlı olarak yapılmış. Projenin tamamlanması ile arazide yer alan heykelsi yapı, boşlukta bir yapı tasarlanması istenilen mimarın oluşturmayı istediği “heykel” formunu ortaya koyuyor.

Çevre bağlamına zıt olarak tasarlanan çiftlik yapısı; projenin boyutu ve işlevi ne olursa olsun, cephelerde yer alan yüzeylerde kullanılan malzemelerin, renk tercihlerinin mimari proje için ne derece önemli olduğunu bize kanıtlıyor.

çandarlı2 çandarlı3Fotoğraflar, Cemal Emden’e aittir.

4 Şubat 2020 tarihinde vefat eden Mimar Şevki Pekin anısına.. 

 


BAĞLANTILI YAZILAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE