OKUNAN

Hindistan’da tuğlanın hayat bulduğu showroom

Hindistan’da tuğlanın hayat bulduğu showroom

Stüdyo RENESA tarafından, markanın kimliğinin işlendiği, kırmızı pişmiş toprak tuğlalar ile tasarlanan Rustickona showroom projesi sıradan bir proje olmaktan öte…

Hindistan Amritsar’da yer alan tasarım ürünlerinin satıldığı Rustickona Showroom projesinde, tasarımın takip edeceği yolu, rahat hissettiren ve insanları içine çeken bir sergileme alanı hayal ettiklerini belirten markanın kendisi çizmiş. Tasarım ekibi, mekanı geleneksel mağaza yaklaşımından uzaklaştırarak, tüketiciye ilgi çekici bir ortamda ürünleri görüntüleme deneyimi sunan bir galeri olarak tasarlamaya çalıştıklarını ifade ediyor.

Mimari ekibin mekânsal olarak tasarıma yaklaşımını şekillendiren,markanın kurumsal kimlik rengini ve marka kimliğini yansıtan kırmızı tuğlalar ile mekanlar birbirine bağlanmış. Tasarımda, showroom sınırları, heykellerin ve ürünlerin bir araya gelmesi ile çizilerek, kullanıcıyı deneyimlenen bir galeri içinde hareket etmeye yönlendiriyor.

Tasarım ekibi tarafından oluşturulan son planda, sınırlar kaldırılarak tüm mağaza boş bir alan haline getirilmiş ve sonrasında bir manevra şablonu oluşturulmuş. Sergileme alanlarını oluşturabilmek için basit eğriler ve köşegenler yerleştirilmiş, mekansal ideolojiyi de yansıtan bu yerleşim, tasarımı parçalara ayırıp tekrar şekillendirerek, ürünler için bir çerçeve oluşturulmuş. Aslında, bir ev dekor mağazası olan yarı kapalı hacimler, galeri elemanları olarak işlev gören monolitik yapılarla örtüşen çoklu erişim noktaları sunuyor. Sonuçta elde edilen mekan tasarımı sayesinde yaratılan çeşitli cepler aracılığı ile müşterilerin ürünlerle etkileşime girmeleri ve doğal kalitelerini hissetmeleri sağlanmış.

04

Tasarımda, tıpkı bir galeri gibi, sürekli bir değişim ve deneyim halinde olan yerel ve yapısız bir duygu yaratmak hedeflenmiş. Studio RENESA, ziyaretçiyi tuğla yerleşimleri ile organik şekilde ancak aynı zamanda mimarın kendisi tarafından da dikkatle yönlendirilen yaya aksına getiriyor. Hint kültüründe maddiyatın önemini yansıtan pişmiş toprak tuğlalar, mekanın çağdaş estetiğine de değer katıyor.

Kaynak: archdaily.com, designboom.com 


BAĞLANTILI YAZILAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE