OKUNAN

İnceleme: İlhamını Çöl Gülünden Alan Müze Yapısı...

İnceleme: İlhamını Çöl Gülünden Alan Müze Yapısı

2019 yılında açılan Katar Ulusal Müzesi, ziyaretçilerini Katar’ın ve Arap Yarımadası’nın geçmişinde binlerce yıllık bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyor. Çizgileri ile bölgenin ilgi çeken projelerinden olan modern tasarımlı müzenin mimari projesi, dünyaca ünlü mimar Jean Nouvel tarafından oluşturuldu.

katar-ulusal-müze-2

M. Pei imzalı İslam Sanatları Müzesi’nin de yer aldığı kültürel aksın üzerine konumlanan Katar Ulusal Müzesi, modern Katar’ın kurucusu sayılan Sheikh Abdullah bin Jassim Al Thani’nin restore edilen sarayına, 52.000 metrekarelik alan üzerindeki yapısı ile eşlik ediyor.

Yapının dış cephesini oluşturan hareketli yüzeylerin Körfez bölgesinde bulunan sığ tuz havzalarındaki minerallerin kurak topraklarda kristalleşmesiyle ortaya çıkan, çiçek formunda bir kristal olarak var olan çöl gülünden aldığı ilhamla oluşturduğunu belirten Nouvel, bu oluşumları tabiatın kendi başına inşa ettiği ilk mimari şekil olarak nitelendiriyor.

katar-ulusal-müze-1

Müzenin dış yüzeyinde kum renkli betonlar kullanarak çöl atmosferi ile uyum yakalamayı hedefleyen mimari ekibin, zeminle bütünleşerek yapının adeta bulunduğu konumda yetişmiş izlenimi yaratması göz önüne alındığında, bu konuda oldukça başarılı oldukları gözlemleniyor.

katar-ulusal-müze-5

Dış cephede oluşturulan hareketin iç mekanların da oluşumu üzerinde etkisinin gözlemlendiği ulusal müze, ‘Başlangıç’, ‘Katar’da Yaşam’ ve ‘Modern Katar Tarihi’ adlı 3 bölüm ve 11 galeride yer alan kalıcı sergiler ile ziyaretçileri, Katar yarımadasının milyonlarca yıl önceki jeolojik tarihinden başlayarak ülkenin bugününe kadar sürecek bir yolculuğa çıkarıyor. Müze, tasarımı ve sunduğu sergileme alanları ile yaratıcılık ve toplumsal hayatı yansıtan bir merkez olmanın ötesinde ülkenin kültür vizyonuna da katkıda bulunmayı hedefliyor.

katar-ulusal-müze-3

katar-ulusal-müze-4

katar-ulusal-müze-7

katar-ulusal-müze-6

Fotoğraflar ve kaynak: http://www.jeannouvel.com/en/projects/musee-national-du-qatar/ & archdaily.com

 

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE