OKUNAN

İnceleme: Kendi kendine nefes alabilen “Duva...

İnceleme: Kendi kendine nefes alabilen “Duvar Evi”

Son zamanlarda iç mekan hava kalitesinin yapının dışındaki hava kalitesinden daha kötü olduğu yapılan araştırmalar ile ortaya çıkmıştır. Dış ve iç mekan üzerine yapılan bu araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlar, CTA | Creative Architects’ın Vietnam’da tasarlamış olduğu özel konut projesine doğrudan yön vermiştir.

Tasarım ekibi ile ev sahibinin görüş birliği ile 7/24 kendi kendine ‘nefes alabilen’ bir konut fikrinde karar kılınmıştır, proje süresince ‘Duvar Evi’ buna göre şekillenmiştir.

01-CTA-Wall-house-ex-02_a

Özelleştirilmemiş sıradan duvarlarla çevrili sekiz farklı alandan oluşan ev projesinde ‘nefes alan duvarlardan’ oluşan tüm bloklar ortak bir alana yerleştirilerek kesiştirilmiştir. Evin karakteristik duvarları 2 unsurdan oluşur:

02-CTA-Wall-house-in-02

Açık duvar sistemi, dış ortamdan gelebilecek kötü etkileri önleyen ilk katmanı oluşturmaktadır. Koruma kabuğu görevi gören bu katman, geleneksel inşaat yöntemiyle ters yönde sıralanan içi boş tuğlalardan oluşur. Böyle bir düzenleme ile içi boş tuğlaların eve temiz hava ve doğal ışık sirkülasyonu sağlaması amaçlanmıştır.

02-CTA-Wall-house-in-21

Bahçe alanı ise dış ortamın içerideki yaşam alanına olumsuz etkisini önlemek için tercih edilen ikinci katmandır. Bu iki koruma katmanı normal bir duvara eşdeğerdir ancak yine de yapının içerisine dışarıdan gelecek hava ve ışık sirkülasyonunu sağlayarak, ev sahiplerine yer aldığı bölgenin iklim şartlarına uygun bir yaşam alanı ve hayat standardı sunuyor. 

02-CTA-Wall-house-in-11

03-CTA-Wall-house-de-17

03-CTA-Wall-house-de-10

03-CTA-Wall-house-de-08

02-CTA-Wall-house-in-27

02-CTA-Wall-house-in-19

01-CTA-Wall-house-ex-03_a

01-CTA-Wall-house-ex-06

02-CTA-Wall-house-in-05

Kaynak: archdaily.com


BAĞLANTILI YAZILAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE