OKUNAN

İnceleme: Oyun Deneyimi Sunan Bir Sanat Müzesi: Ya...

İnceleme: Oyun Deneyimi Sunan Bir Sanat Müzesi: Ya Space!

Mimarlık stüdyosu PIG Design tarafından hazırlanan Ya Space, Memphis isimli mobilya markasının ürünlerinin sergilendiği bir proje olarak Çin’in Hangzhou kentinde yer almaktadır. Mimar Li Wenqiang’ın tasarımını üstlendiği proje, kullanıcıların deneyimleyerek gezdiği ve ziyaretçilere beklenmedik duyusal deneyimlerin sunulduğu bir sanat müzesidir. Ya Space! adı verilen özel galeri, Çin’deki Memphis City’nin takma adını almıştır.

01_2

 

Geometrik şekillerin ve serbest kompozisyonların Memphis tarzında uygulandığı projede, tasarımcılar özellikle bu tarza uygun malzeme ve renk seçimlerinde bulunmuşlar. Konsepti ‘’uçurum’’ olan tasarımın, uygulamasında oluklu paslanmaz çelik saclardan inşa edilen cephede karmaşık yapı ve teknikler kullanılarak, konsept; cepheye yansıtılmıştır. Kristal parçasını andıran dış cephe, üçgen formlardan oluşan çelik panellerin bir araya getirilerek oluşturulmuş minimal bir anıt görevi görmektedir.

04_2

Müze iki katlı olup; ilk katında, çeşitli geometrik formlarda büyük hacimlerden oluşan alanlar bulunur. Mekana eğlenceli bir deneyim katan bu alanlar, ziyaretçilerin keşfetmesine yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Dekorasyonu bütünleyen ışık elemanları da, bu deneyime katkıda bulunan tiyatral bir ambiyans katılması için mekanda tercih edilmiştir. Kat içerisinde yer alan sergi alanında, düzensiz merdiven yönleri, kemerli geçitler, kapı aralıkları gibi mekan ögeleri sayesinde, deneyimin zenginleştirilmesi ve kullanıcıların engelleri aşarak oyun benzeri bir sahnedeymişçesine hissetmeleri amaçlanmıştır.

12

13

İkinci kattaki alanın tamamı sergi için kullanılmış ve bu katın tasarımı, gözlem açılarına değişiklik getirmesi amaçlanarak yapılmıştır. Her yapı formu,  görsel bir alan ve farklı geometrik biçimlerde kesilmiş bakış çerçevesi olarak düzenlenmiştir. Bu alanda ürünler, ziyaretçilerin parmak uçlarında durarak veya eğilerek sahnelerin tamamını veya bir kısmını görebilecek şekilde konumlandırılmıştır. Mekansal yapı formlarının basit ama incelikli bir şekilde düzenlenmesi, mekanda oyun oynanmasına yardımcı olarak ziyaretçilerin bu deneyime ortak olmasını sağlamıştır. Teşhir alanının tasarlandığı çerçeveli görünüm sayesinde de manzaraları kesip yeniden birleştirerek çoklu görsel deneyimlerin oluşturduğu sonsuz olasılıklar ile, mekan daha ilginç hale getirilmiştir.

18

19

21

29

 

Kaynakça:

wallpaper.com

domusweb.it

yellowtrace.com.au

archdaily.com


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE