OKUNAN

İnceleme: Pişmiş Toprak Tapınaklarından İlham Alın...

İnceleme: Pişmiş Toprak Tapınaklarından İlham Alınan Toplum Merkezi…

Hindistan’ın Bansberia şehrinde bulunan pişmiş toprak tapınaklarından ilham alınarak inşa edilen toplum merkezi, Abin Design Studio tarafından tasarlandı. Yerel halkın ihtiyaçları göz önüne alınarak oluşturulan yapı, iki katlı ve çok işlevli bir topluluk merkezi görevini üstleniyor.

5

Tasarım ekibi, kendilerine Bansberia’nın hazinelerinden biri olan Ananta Basudeva’nın 200 yıllık pişmiş toprak tapınağının ilham olduğunu ifade ediyor. Yerel pişmiş toprak üreticilerinden bilgiler alındıktan sonra ana malzeme olarak pişmiş topraktan yapılan tuğlanın kullanıldığı yapı, yer aldığı bağlam içerisinde yapı malzemesi tercihi ile ilgiyi üstüne çekiyor. Çerçevesi beton olan yapının cephesi, yığma duvar sistemiyle pişmiş topraktan yapılan tuğla ve tuğlaların içine gömülü olduğu seramik bloklardan oluşuyor.

10

Mimari ekip proje aşamalarında, çeşitli cephe kaplamaları tasarlaması için seramik tasarımcısı Partha Dasgupta ile iş birliği yapmış. Cephe bu yönüyle de bölgenin mirasına övgü niteliğinde olmakla beraber kültür hazinesi görevi görmeye devam ediyor.

7

4

Topluluk Merkezinin, caddeyle bağlantı kurmasına yardımcı olan açık merdiven tasarımı, yerel halkın bölgedeki çok sayıda festival kutlamalarını izleyebilmeleri için galeri niteliği taşıyor. Yapının zemin katının büyük bir kısmı dışarıdan erişilebilen ve ilk başta garaj olarak tasarlanıp şimdiyse topluluk tarafından kullanılan yarı açık bir avlu işlevi görüyor.

2

Yapı, yerel halka içerisinde yer alan yoga, eğitim, uyku alanı ve personel odaları ile topluluğun temel ihtiyaçlarını karşılamanın yanında onların sosyal aktivitelerini de gerçekleştirebildiği yaşan bir mekan sunuyor.

8

6

Kaynakça:

dezeen.com


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE