OKUNAN

İnceleme: Tulum’da doğa ile bütünleşen butik mağaz...

İnceleme: Tulum’da doğa ile bütünleşen butik mağaza

Binalarımızı çerçevelemek için her zaman bir malzemeye ihtiyaç duyarız. Genelde tercihlerimiz beton, cam gibi yapı malzemeleri olurken bazen ilgi çekici tercihlerde de bulunabiliriz.

Meksika/Tulum’da yer alan karma kompleks AZULIK’in zıtlıklar, dokular, duyumlar ve rotalarla dolu moda butiği, ZAK IK gibi…

Moda, tasarım, mimari ve sanatı birleştiren AZULIK’in içerisinde yer alan butik, sahip olduğu dekoratif mimari detaylar ile kullanıcıya bir deneyim sunuyor. Giriş alanından itibaren ağaca ve doğaya saygı duyularak tasarlandığı hissedilen butikte, doğal yaprak tüneller içerisinde yer alan suların üzerindeki geçiş noktaları ve patikalar ile, doğal konfigürasyonla uyarlanan cilalı beton yüzeylerde kullanıcılar, iklimin ve tatil anlayışının getirdiği rahatlıkla çıplak ayak ile yürümeye davet ediyor.

Meksika’nın güneybatısında yer alan Yucatan Yarımadası’nda yetiştirilen Jiles ve Bejuco gibi ağaçlardan üretilen ahşaplar ile inşa edilen yüzeyler sayesinde, butik yer aldığı çevredeki ormanı çağrıştırıyor. Tasarımcılar, yerel malzeme ve teknikler kullanarak sürdürülebilirliğe katkıda bulunurken, aynı zamanda bölgeye ait olan doğal, kültürel ve beşeri sermayenin de potansiyelini ortaya koyuyor.

4

Orman, yüzeylerde kullanılan ahşap malzemenin sahip olduğu doku ve ortama sunduğu sıcaklık sayesinde, detaylarda ve iç mekânda projenin fiziksel bir parçası haline getirilmiş. Yapıda kullanılan beton malzeme ise, zeminin doğal formunu takip eden, mekân boyunca düz olmayan ve ağaçların izin verdiği ölçüde esnek formlarda kullanılmış ve betondan oluşturulan dekoratif mobilyalar ile iç mekânda görsel bütünlük sağlanmış.

5

Roth – Architecture tasarım ekibi, projenin her aşamasında doğaya saygı duymanın öncelikli idealleri olduğunu ifade ederken; doğanın, insanlıktan çok daha önce var olduğunu ve sonrasında da hep var olacağını belirtmiş.

7 8

Fotoğraflar archdaily.com’dan alınmıştır.

Kaynak: archdaily.com , azulik.com

 


BAĞLANTILI YAZILAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE