OKUNAN

İnceleme: Zhengtong BMW Müzesi

İnceleme: Zhengtong BMW Müzesi

Zhengtong BMW Müzesi, BMW otomobillerinin tarihine ve hikayesine takdir ve hayranlık duyan Çinli bir koleksiyoner tarafından, diğer koleksiyonerlerin de tutkularını paylaşabilmesi fikri ile doğmuş.  Kapsamlı bir koleksiyona ev sahipliği yapan müzenin galeri alanı tasarımı, yerel bir dokunuşla Çinli koleksiyoncuya atıfta bulunurken ziyaretçileri otomotiv tasarımının ayrıcalığının ve gücünün içine çekmeyi hedefliyor.

crossboundaries-bmw-museum

Müze, mevcut bir binanın üst katları yeniden dizayn edilerek oluşturulmuş. Neredeyse iki kat yüksekliğindeki, beyaz, hafif kumaş parçalarının asılı olduğu karşılama bölgesinden, 3. kattaki sergi alanına, yüksek tavanı insani bir ölçeğe indiren ve imparatorluk ölçeğindeki bir Çin kapısını temsil eden kırmızı kumaş katmanları arasından geçilerek ulaşılıyor.

crossboundaries-bmw-museum (3)

crossboundaries-bmw-museum (5)

crossboundaries-bmw-museum (5)

4. kat ise ziyaretçilere farklı bir deneyim sunuyor. Yatay aydınlatma şeritleri, ana sergi alanına doğru uzanıyor. Oturma alanlarının tavanında yer alan kumaş katmanlarında projeksiyon gösterimleri de yapılabiliyor. Beyaz düzlem, sergideki birkaç özel parçanın nötr arka planını tamamlayarak katlarda devam ediyor. 

crossboundaries-bmw-museum (11)

Alt katta perdelerle alçaltılan tavan, serginin üst katında hacim yanılsaması yaratan aynalarla yükseltilerek ziyaretçileri içine çeken, çok boyutlu bir deneyim sunuyor.

crossboundaries-bmw-museum (7)

crossboundaries-bmw-museum (8)

Fotoğraflar ve kaynak: crossboundaries.com & divisare.com


BAĞLANTILI YAZILAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE