OKUNAN

İnteraktif Sergileme Elemanı Olarak Duvar…

İnteraktif Sergileme Elemanı Olarak Duvar…

Yeni medya sanatçısı ve yönetmen Refik Anadol, yapay zekayla verilerini görselleştirdiği parametrik tasarım ve enstalasyonlarıyla, daha önce sergilenmemiş son dönem çalışmalarını içeren yeni sergisi ‘’Makine Hatıraları: Uzay’’ ile 18 Mart’ta Pilevneli Gallery’de…

Eserleri için kullandığı yüzeyleri kullanıcılarla interaktif bir deneyim haline getiren Anadol, günümüzde gelişen dijitalleşme olgusunu sanat alanına taşıyarak, dijital sergileme biçimlerini de yeniden gündeme getiriyor. Dijital sanat üretimini ve sergileme biçimlerini fiziksel bir unsur olan duvar ile sağlayarak kullanıcı deneyimini geleneksel formlardan uzaklaştırmıyor.

Yapay zekayı amaçları doğrultusunda kullanan Anadol; evreni, insan duyularını, makineleri ve belleği anlamak için kullandığımız birbiriyle ilişkili anahtar kavramlarına, dijital sanat ve mimarlık çerçevesinden bakıyor. “Makine Hatıraları: Uzay” sergisinde, astronomik araştırmaların insanlık tarihindeki yeri, uzayla ilgili birçok veriye ışık tutan yeni bir kavramsal çerçevede sunulacak. Evrenin derinliklerini keşfetmeyi amaçlayan bilimsel girişimler ve makine zekâsı kullanılarak yapılan görsel spekülasyonlar aracılığıyla, bilgi kümelerinin açık uçlu estetik olanaklara dönüştüğü alternatif bir veri evreni yaratılacak.

160998653_795805297697294_944725234558892285_n

‘Hatıralar’ ve’ Düşler’ başlığında iki bölümden oluşacak sergide Anadol, ünlü astrofizikçi Carl Sagan’ın Cosmos adlı televizyon programının bir bölümünde geçen ‘’Hayal gücü bizi genellikle hiç var olmamış dünyalara taşır. Ama o olmadan hiçbir yere gidemeyiz.’’ önermesini görünmez uzay verileriyle ve sanatla dışa vurmayı hedefliyor. ‘Hatıralar’ ile sanatçı, yapay zeka yardımıyla uzay ile ilgili henüz yorumlanmamış, ham görsel verilerinin toplanarak dönüştürüldüğü dinamik verilerle yüzeylere yansıtırken; ‘Düşler’ ile, sinematik olarak izleyicileri 15 dakika boyunca bir makinenin zihnine adım atmaya davet edecek.

“Makine Hatıraları: Uzay”, 18 Mart tarihinde Pilevneli Gallery’de gerçekleşecek ve davetiyeyle gezilebilecek ön izlemenin ardından, 19 Mart itibarıyla Pazar günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek ve dijital sergi 25 Nisan’a kadar devam edecek.

Dijital tasarımda sergileme elemanı olan duvarı sonsuzluğa açan Anadol’un eserlerinden bazılarını, aşağıda yer alan videolardan izleyebilirsiniz.

 

Kaynakça:

Refik Anadol Makine Hatıraları: Uzay Sergisi

Refik Anadol Video 1

Refik Anadol Video 2

Refik Anadol Video 3

Refik Anadol Video 4

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE