OKUNAN

Doğa ile Bütünleşik Yaşam: Kabin Kjerringholmen...

Doğa ile Bütünleşik Yaşam: Kabin Kjerringholmen

Line Solgaard’ın son kabin projesi “Kjerringholmen”, Norveç’in Hvaler kentinde küçük bir özel adada yer alıyor. Müşteriler, üzerine bir tatil evi inşa etmek için bu küçük adayı satın aldı. Kabin, daha büyük evlerin daha iyi yaşam kalitesi sunduğu fikrinin gerçekçi olmadığını gösteriyor. Akıllı planlama sayesinde, sadece 63 metrekarelik bir alanda bile oldukça kullanılabilir bir alan var.

1

2

Kabin, çelik sütunlar üzerinde durarak doğayı mümkün olduğunca rahatsız etmeden, güzel bir dış alan sayesinde manzarayı iç mekanın bir parçası haline getiriyor. Norveç kültüründe, doğaya saygılı bir yaklaşım olan “daha küçük inşa et, akıllı inşa et” tasarım yaklaşımı ve ekolojik ayak izini en aza indirme felsefesi nedeniyle doğada zaman geçirmek teşvik edilir. Dışarıda gezinmek ve doğanın tadını çıkarmak ise yaşayan insanlar için önemlidir.

5

7

Suya yakın bir konumda inşa etmek, çevreye karşı sorumlu bir yaklaşımı benimsemek anlamına gelir. Ödüllü yapı, yılın farklı zamanlarında tek başına bir doğa gösterisidir. Ev, tüm detayları özenle düşünülerek eşsiz kılan özellikleri ile tüm duyulara hitap ediyor. Bu yaklaşım doğaya karşı değil, doğayla uyumlu çalışma felsefesini yansıtıyor.

6

Bu ahşap kabin, iç ile dış arasındaki bağlantıyı manzara ve cumba arasındaki ilişkiye vurgu yaparak kurar. Detayları özenle düşünülmüş, rahat ve işlevsel olan bu küçük ahşap kabin, iç ile dış arasında bir bütünlük sağlar.

3

Kaynakça:
Archilovers.com


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE