Kopenhag’ın Yeni Gözdesi: BLOX

Kopenhag’ın en büyük kentsel gelişim projelerinden biri olan BLOX, uluslararası alanda üne sahip mimarlık firması OMA tarafından tasarlanmıştır. Kopenhag’ın liman cephesinde yeni bir destinasyon olarak öne çıkan BLOX, herkesin yemek yemek, çocuklarıyla oynamak veya liman manzarasının tadını çıkarmak için gittiği bir yerdir.

blox-gallery-1

Hayırsever bir dernek olan Realdania tarafından inşa edilen BLOX, Kopenhag limanının yıllardır terk edilen bir kısmına hayat verip bölgeyi yeniden aktif hale getirir. Aynı zamanda kompleks, Danimarka Mimarlık Merkezi’nin sergilerine ve etkinliklerine ve daha iyi şehirler için ortak çözümler üretmek üzere şirketleri, kuruluşları ve araştırmacıları bir araya getiren bir kentsel inovasyon merkezi olan BLOXHUB’a ev sahipliği yapmaktadır.

blox-gallery-4

Komplekste yeni kamusal alanlar, bir liman gezinti yolu, köprüler, kanal kenarında terasa sahip bir kafe/restoran, bir fitness merkezi, daireler ve genç ve yaşlılar için şehrin en havalı oyun alanı bulunmaktadır. BLOX, Langebro köprüsü ile Kraliyet Kütüphanesi’ne de ev sahipliği yapan Black Diamond binası arasında yer almaktadır. Ayrıca, Realdania’nın yan kuruluşu Realdania By&Byg, BLOX’un müşterisi ve binanın da sahibidir.

blox-gallery-5

blox-gallery-6

blox-gallery-7

blox-gallery-8

Kaynakça:
Archilovers.com


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE