LA KREA Mimarlık Ofisi

“La Krea Mimarlık ofisi, 1960’lı yılların başında, yığma tuğla tekniği ile konut olarak inşa edilmiş, iki katlı bir yapının bahçe katında bulunuyor.

Daha önce konut olarak kullanılmakta olan bu yapıyı satın alarak, kendi ofisime dönüştürmek üzere renovasyonunu gerçekleştirmemde bana ilham veren unsurların başında, binanın çevresinde bulunan bina ile aynı yaştaki yetişmiş ağaçlar geliyor.

Profesyonel çalışma alanımın yanı sıra ilgilendiğim özel uğraşlardan biri olan, ahşap oyma heykel çalışmalarımı sürdürebileceğim bir stüdyo gereksinimim de ofisin bahçe katında bulunmasının nedenlerinden birini oluşturdu.

Ofisin renovasyonu sırasında en önem verdiğim konu, yapının yeni işlevine yönelik yapılan tüm değişiklik ve düzenlemelerde, malzeme seçimlerinden uygulama detaylarına, yapının geçmişten gelen ruhunu korumaya özen göstermek oldu.

Bina çevresindeki yarım asırlık ağaçların yarattığı yeşil dokuyu, yapının içinde de dramatik bir şekilde hissettirmek, benim için bu projede tasarım önceliği taşıyan konuların başında yer aldı.

Bu öncelikten yola çıkarak, yapının sahip olduğu geniş pencere boşluklarını, ahşap giyotin pencerelerle değerlendirmeyi tercih ettim. Bu sayede, hem modern bir görünüm elde edilmiş, hem de yapının ilk yapıldığı dönem ve bulunduğu semtin mimari dokusuna öykünen tarzda bir dönüşüm gerçekleştirilmiş oldu.

Renovasyon projesi kapsamında, yapının orijinal halindeki mekanların yerlerinde bazı değişiklikler yaparak, yapının yeni işlevine uygun bambaşka bir yerleşim planı oluşturdum. Örneğin; önceki halinde dairenin giriş bölümünde yer alan mutfak hacminin yerine sekreterya alanı konumlandırdım. Mutfak hacmi ise, ofis çalışanları ve misafirler tarafından sosyal alan olarak kullanılabilmesi için, toplantı odası ve mimari stüdyo hacimlerinin açıldığı, ofisin merkezindeki ortak alanda, kafeterya işlevi ön planda tutularak açık mutfak şeklinde dizayn edildi.

İç mekan tasarımları ve mobilyalar kendi stilim ve ofisin ihtiyaçları doğrultusunda oluşturuldu ve birkaç hareketli parça dışında tüm mobilyalar benim tarafımdan yerine göre tasarlanıp özel olarak imal ettirildi.”

Lale Akgün Hacıahmet – Mimar
LA KREA Mimarlık

Renovasyon öncesine ait görüntüler:

2012-05-12 LAKREA ilk hali 01

2012-05-12 LAKREA ilk hali 02

cats1

cats2

Renovasyon sonrasına ait görüntüler:

LAKREA_guncel hali 002

LAKREA_guncel hali 001

LAKREA_guncel hali 003

LAKREA_guncel hali 004

LAKREA_guncel hali 006

LAKREA_guncel hali 007

LAKREA_guncel hali 008

LAKREA_guncel hali 009

LAKREA_guncel hali 010

Mimar Lale Akgün Hacıahmet tarafından kurulan LA KREA Mimarlık, tasarım ve uygulama hizmetleri sunan bir mimarlık ofisi olarak, yenilikçi ve modern tasarım anlayışını incelikle düşünülmüş detaylarda ifade eden özgün tarzı ile 2013 yılından beri Emirgan’daki adresinde hizmet veriyor.

LA KREA Mimarlık
http://www.lakrea.com.tr/
Ataman Sokak No 5 Emirgan 34467 İstanbul
+90 212 323 22 79  | [email protected]


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE