OKUNAN

Modern ve Görkemli Bir Yaklaşım: Liljevalchs+

Modern ve Görkemli Bir Yaklaşım: Liljevalchs+

Liljevalchs Konsthall, İsveç’in Stockholm kentindeki Djurgården adasında bulunan bir sanat galerisidir. Wingårdhs Arkitektkontor AB, sanat galerisine yardımcı ek bir bina tasarladı. Dikdörtgen beton blok formundaki Liljevalchs+, Djurgårdsvägen’in ana caddesinden gelen ziyaretçileri ağırlamaya devam eden eski sanat galerisinin tamamlayıcısı olarak hizmet veriyor.

Liljevalchs-2

Orijinal bina üstünde galeri boşlukları olan bir bodrum katı olmak üzere iki katlı bir yapıya sahiptir. Ek blok aynı düzenlemeyi koruyormuş gibi görünse de bina boyunca altı farklı kotta katları olan iki seviyeli bir plan göze çarpıyor. Aynı zamanda, iç mekanı aydınlatan toplamda yüz yetmiş metrekarelik 166 çatı penceresiyle görkemli çatısıyla öne çıkıyor. Projede tasarım ekibi ile birlikte çalışan cam sanatçısı Ingegerd Råman, cepheleri kristal berraklığında şişe dipleriyle süsleyerek bir cam ızgara oluşturuyor ve 6.860 şişe ucundan oluşan bu kompozisyon dış cepheye ritim veriyor.

Liljevalchs-3

Liljevalchs+, galeriye sergiler için ekstra alan, ikinci bir giriş, mağaza ve kafe gibi fonksiyonlar sunuyor. Liljevalchs ve mimarisinin deneyimi için temel teşkil eden orijinal giriş, önceliğini korunuyor.

Liljevalchs-4

Liljevalchs-5

Liljevalchs-6

Liljevalchs-7

Liljevalchs-8

Kaynakça:
Archilovers.com


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE