Lunapark Tasarım

Mimarlık ve tasarım sektörünün nabzını tutan dressyourwall Wall-Talk başlığımızda bu hafta Lunapark Tasarım’ın kurucu ortakları Murat Tamgüç ve Bertan Berk ile keyifli bir söyleşiye imza attık. Keyifli okumalar!

MURAT TAMGÜÇ / BERTAN BERK

MURAT TAMGÜÇ / BERTAN BERK

Mimarlık serüveni sizin için nasıl başladı?

‘Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Vakko ve Mudo Concept gibi sektörün önemli firmalarıyla çalıştım. Bertan da Moskova Güzel Sanatlar Akademisinin ardından, Mimar Sinan Tekstil Tasarımdan mezun olduktan sonra sektörde uzun zaman geçirdi.

Tecrübelerimizi kendi işimiz için kullanmaya karar verdiğimizde 2004’te Lunapark’ı kurduk.

Mimari, grafik, ürün tasarım  ve görsel düzenleme hizmetleri veren, markalaşmak isteyen firmalara tüm  tasarım çalışmalarında stratejik çözüm ortaklığı yapan ve her zaman farklı işlere imza atmayı hedefleyen multidisipliner bir tasarım ofisiyiz.

LUNAPARK SHOP14

Türkiye’de mimarlığın gelişimini ve bugün geldiği noktayı nasıl değerlendirirsiniz? Gündemin şekillendirdiği mimarlık eğilimleri neler?

Son dönemde mimarlık eğilimini kentsel dönüşüm yönlendiriyor. Oldukça iyi mimarlarımız olmasına rağmen kentsel değişimi yönetenlerin estetik açıdan yeterli özveriyi göstermediğini düşünüyoruz. İstanbul’un tek tip mimari üzerinden ilerlemesi hata ve biz belirleyici bir fark yaratılmamasından üzüntü duyuyoruz.  Binaları yıkmak yerine baştan korunmasını ve restore edilmesini tercih ederiz.

Mimari çizginizi, işlerinizi tanımlayan en iyi sözcükler/cümle ne?

Müşteri deneyimi odaklı, sıradanlıktan uzak, ilk bakışta ayrışacak.

Şu an üzerinde çalıştığınız proje/projeler ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Arçelik için yeni konseptlerinin ilk defa uygulanacağı Türkiye mağazalarının tasarımları üzerinde çalışıyoruz . İlk mağazalarının İzmir’de açılmasının ardından şimdi de İstanbul’da İstinye Park’ta bulunan bin metrekarelik mağazaları için heyecanla çalışıyoruz.

Divan için ambalaj tasarımını gerçekleştirdiğimiz, turistlerin oldukça ilgisini çeken baykuş ve tavuskuşu motifli hediyelik tinbox serisi üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.

Ayrıca; ürün gamını genişleten ve ev dekorasyon, sofra grubuna da giren Chakra’nın mağazalarının konseptini yeniliyoruz

Projelerinizde yüzey tasarımında ne tür malzemeleri kullanmayı tercih ediyorsunuz?

Projelerimizde ahşap, seramik  ve patlatma doğal taş kullanmayı seviyoruz. Ahşapların eski görünümlü olanları ve budaklı yanları, mermer ve taş dokularda beton efektleri sağlayan malzemeleri tercih ediyoruz.

Gezip gördüğünüz yerler içerisinde sizi yüzey tasarımıyla en çok etkileyen mekan hangisi oldu?

Barcelona’daki Gaudi eserlerinden Casa Battllo’nun kırık seramiklerle kaplı cephesi mimari anlamda sıradışı ve oldukça etkileyiciydi.

Duvarda kullanılan malzemelerin mekanın bütününe nasıl bir etkisi olduğunu düşünüyorsunuz?

Mekana yaşanmışlık hissi verdiğini, zenginleştirdiğini ve ruh kattığını düşünüyoruz.

Projelerinizde mimarlığa bakış açınızla müşterilerinizin kişisel ihtiyaçlarını, taleplerini ve yaşam biçimlerini nasıl biraraya getiriyorsunuz?

Aslında bu bizim güçlü olduğumuz bir nokta. Kendi stilimizi müşterimize empoze etmek yerine daha ilk adımda onlarla birlikte vakit geçirerek sevdiklerinin yanı sıra sevmediklerini de öğreniyoruz. Toplantılarımızda işle ilgili konuların yanı sıra güncel konularda sohbet edip onları tanımaya çalışırız, dinleriz.

Küresel çerçevede yaşanan sorunlar ve değişimler (mülteci sorunu, küresel ısınma, yeni teknolojiler, vb.) ekseninde mimarlığın nasıl bir evrim geçireceğini tahmin ediyorsunuz?

Çevreye duyarlı, sürdürülebilir mimarinin yaygınlaşacağına inanıyoruz. İnsanların belli bir mekana bağlarının azalacağına, göcebe ruhun ağır basacağına ve bunun getirisi olarak da mekanlara, eşyalara bağımlılığın azalacağına inanıyoruz.

Mimarlık dışında da kendinizi çok iyi ifade ettiğinizi düşündüğünüz ilgi alanlarınız var mı?

Multidisipliner bir ofis olduğumuz için mimarlık dışında, grafik tasarım, ürün tasarımı ve görsel düzenleme alanlarında da kendimizi güçlü hissediyoruz. Bu çok yönlülüğün tüketicide marka algısını ve marka kimliğini pekiştirdiğini düşünüyoruz.

LUNAPARK SHOP12

Lunapark Tasarım – Artstone iş birliğiyle yapılan bazı projeler:

Arcelik - Ladrillo Blanca

Arçelik – Ladrillo Blanca

 

Habitat - Ladrillo Blanca

Habitat – Ladrillo Blanca

Lunapark Tasarım

Laleli Çeşme Sokak, 17/A,
Galata 34421 Beyoğlu
İSTANBUL TÜRKİYE
+90 (212) 245 94 14
[email protected]


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE