OKUNAN

Şık ve Cesur Tasarımı ile Lusail Stadyum

Şık ve Cesur Tasarımı ile Lusail Stadyum

Foster + Partners Stüdyo tarafından Katar’da başkent Doha’nın 15 km kuzeyindeki Lusail şehrinde inşa edilen stadyum, izleyicilerin ve oyuncuların konforunu en üst düzeye çıkaracak tasarımıyla dikkat çekiyor. Dışarıdan altın bir kabı andıran şık ve cesur tasarım 80.000 kişilik kapasiteli ölçeği ve ihtişamıyla uyum içinde görünüyor. Çarpıcı ve aynı zamanda sade formun sağladığı doğal ışık, büyüleyici ve dramatik bir atmosfer sunuyor. Işık ve gölge oyunları cephedeki üçgen açıklıklar ile filtreleniyor. Altın renkli, üçgen desenli cephe eski Katar lambalarından ve Arap mimarisinden ilham alıyor.

lusail-stadium-4

Kültürel ve çevresel faktörlerin yanı sıra iklimsel faktörler de ikonik açık hava stadyumunun tasarımının temellerini oluşturuyor. Stadyum güneş enerjisi kullanılarak soğutulabiliyor ve enerji tüketimini azaltmaya yardımcı oluyor. Yüksek performanslı cepheleri ve yenilikçi çatı tasarımı ile stadyum sıfır karbon ayak izine sahip. Böylece Küresel Sürdürülebilirlik Değerlendirme Sistemi kapsamında beş yıldız alıyor.

lusail-stadium-3

307 m çapında tekerlekli kablo membran çatısı, dünyanın en büyük gerdirilebilir kablo membran çatılarından biri oluyor. Dış sıkıştırma halkası, karmaşık bir kablo sistemi ile merkezi bir germe halkasına bağlanıyor. Bu yöntem destekleyici kolonlara ihtiyaç duymadan geniş bir çatı oluşturuyor. Ayrıca, koltuklarda kullanılan kum rengi palet taraftarların renkli formlarına arka plan oluşturuyor.

lusail-stadium-5
lusail-stadium-6

Kaynakça:
Archilovers.com


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE