OKUNAN

Mağara Evlerinin Yaşam Perspektifinden Esinlenilen...

Mağara Evlerinin Yaşam Perspektifinden Esinlenilen Bir Sergi Tasarımı…

TOWOdesign, Çin’de insanların mağara ve şu an yaşadığımız evler arasındaki ilişkiyi sanat, gelecek ve yaşam perspektiflerinden derinlemesine anlamalarına olanak tanıyan bir sergi salonu tasarladı. Proje, soyut ve profesyonel pasif ev kavramını ilginç, görselleştirilmiş ve anlaşılması kolay bir bilimsel kompozisyona dönüştürüyor.

20

TOWOdesign, mağara evlerini inşa etmek için kullanılan toprağı ana unsur olarak tercih ederek salon boyunca uyguladı. Sergi salonunun ilk yarısında toprak kullanımı, doğal özellikleri, naif güzelliği ve kirlilik sonrası mücadele öfkesini ortaya koyuyor. İkinci yarıda ise bilim ve teknolojinin yardımıyla akılcı ve ölçülü hale geldikten sonra, toprak pasif evler inşa etmek için ‘yeniden doğar’ kavramıyla yola çıkılıyor.

22

Yapı, ziyaretçi akışının ve sergi öğelerinin titiz planlaması altında parametre tabanlı tasarım ve kesinti ile oluşturulur. Duvarlar, sütunlar, çatılar, platformlar ve diğer pratik işlevler entegre şekilde gizlenmiştir.

23

Ahşap, saf beyaz boşluk altında insanları yeşilin bir zamanlar çok kırılgan ve değerli olduğu konusunda uyaran yabancılaşmanın güzelliğini sunar. Deneyimciler tüm ziyareti ormanda yürürken bitirirler. Aslında mekânda sadece duvar ve tavanlardaki aynalardan yansıyan dörtgen ağaçlar var.

24

25

29

32

45

50

52

68

89

Kaynakça:

Designboom.com

Archello.com


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE