OKUNAN

Meksika’da Gizli Bir Yuva: El Nido House

Meksika’da Gizli Bir Yuva: El Nido House

Latince yuva anlamına gelen nidus kelimesinden gelen El Nido projesi, minimal ve basit malzeme paleti kullanılarak sade ama mekânsal zenginliğe sahip bir anlayışla tasarlandı. 

TUM_Taller_Estilo_El_Nido_HD_01

Taller Estilo Arquitectura tarafından tasarlanan Casa El Nido, kullanıcıların deneyim ve fikirlerin üretildiği bir alana sahip olma ihtiyaçlarına karşılık, 4,70 x 26,00 metrelik bir arsa üzerine, önceden var olan bir binayı tamamen yeni bir binayla örerek inşa edildi.

TUM_Taller_Estilo_El_Nido_HD_02

Binanın mevcut yapısı korunarak, binanın girişi evin tek odasından sağlandı. Zemin kaplaması ve duvar yüzeyleri mevcuttaki kil, sıva ve boyayla devam ettirilerek onarıldı. Mevcut binadan yeni binaya geçişi sağlayan alanda kullanıcıyı karşılayan taş duvarlar, metal yapı ve alçı tavanla bir ahenk içerisinde kullanıldı. 

TUM_Taller_Estilo_El_Nido_HD_03

Her iki bina arasındaki geçiş alanı, cam duvarlar sayesinde yarı açık alana dönüştürülerek küçük bir havuza sahip avlu fonksiyonu sağladı. 

TUM_Taller_Estilo_El_Nido_HD_05

Çift katlı binanın zemin katında, yemek odası, mutfak alanı ve banyolu yatak odası ve bir iç bahçe yer alırken; üst katında, çalışma odası ve banyolu yatak odası bulunuyor. Bu alanlar, evin giriş kısmında ortak alanlar bulunsun diye tasarlanırken, üst kısım ise özel alanlar oluşturma amacıyla projelendirildi.

TUM_Taller_Estilo_El_Nido_HD_06

Evin tasarımında mekanın hacmini artırabilmek amacıyla asma kat ilave edildi. Üst katın duvar ve tavanı gri perdahlı çimento ile kaplanırken döşemesi bambu zemin ile kaplandı. zemin katın yüzeyleri üst kattan farklı olarak beyaz renkte seçilen perdahlı ve cilalı çimento ile kaplandı.

TUM_Taller_Estilo_El_Nido_HD_08

TUM_Taller_Estilo_El_Nido_HD_10

TUM_Taller_Estilo_El_Nido_HD_22

TUM_Taller_Estilo_El_Nido_HD_17_-_copia (1)

Kaynakça:

Archilovers.com

Archdaily.com


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE