OKUNAN

Modern Mimaride Brüt Estetiğin Zaferi: Sakin Ev

Modern Mimaride Brüt Estetiğin Zaferi: Sakin Ev

‘Sakin Ev (Tranquil House)’ tasarlanırken, yüksek trafik hacmine sahip bir otoyol boyunca konumlandırılmış bir sitenin çevresindeki geleneksel bir Japon evi ve müşteri tarafından işletilen beton fabrikasının yanındaki alanın genişlemesi üzerine yoğunlaşılmıştır. Mimar Kouichi Kimura, çevresel karmaşıklık nedeniyle, görsel genişleme sağlayacak bir ev arayışı içindeyken, girişten en arkadaki terasa doğru kendi genişliği olan mekanları düzenleyerek, en geniş manzarayı elde edebilmek için eksenini kuzey yönüne hizalayan bir ev tasarlamıştır.

4

Kuzey tarafındaki cam duvardan, duvarın yatay çizgisiyle kırpılan manzaranın keyfi çıkarılabilir. Bu, evin genişlemiş bir his vermesini ve estetik açıdan daha zengin bir izlenim bırakmasını sağlar.

3

Salona girildiğinde, yüksek hacimlerin oluşturduğu boşluk, üst ışıktan gelen sulu ışıkla ziyaretçileri karşılar. Bu alan, kesintisiz cam yan duvarlarla bölünerek ötesindeki manzaraya perspektif etkisi kazandırır. İki pürüzlü dokulu duvar, ayrıca aradaki boşluğun oturma odasına geçişi sağlayacak şekilde özel bir yön ve ağırlık hissi verir. Geçitte, farklı mekan deneyimleri sağlamak için esnek bir şekilde açılıp kapanabilen bir kapı konumlandırılmıştır.

5

Yaşam ve yemek alanları birbirine bağlı ve geniş bir hacimde yer almaktadır. Mekan, tavan yüksekliği ve zemin seviyesi farklılaştırılarak bölümlere ayrılmıştır. Ayrıca, özenle planlanmış bir açıklıktan gelen ışık, değişen gölgeler ve dokularla derin bir alan yaratmıştır.

8

Alanın sonunda, sahneleri veya ışıkları içeren bir açık alan oluşturmak amacıyla tasarlanmış bir oda yer almaktadır. Bu oda, oturma odasının uzantısı olarak kullanılabilir ve odayı çevreleyen bir terasla birlikte gelir. Oda için kullanılan karolar, iç ve dış alanlar arasındaki sürekliliği artırırken genişleyen bir his yaratmak için tasarlanmıştır.

6

Tasarımın ekseni boyunca yerleştirilmiş mekanların düzeni, günlük yaşama estetik bir zevk ve rahatlık kazandırır. Girintili simetrik cephenin girişe yerleştirilmiş olması, merkeze konumlandırılmış kalın ve ağır duvarın derinlik hissi katması ve dışarıdaki gözlerin kolayca geçmesini engelleyen “Göz Durdurucu” rolü oynaması da dikkate değer özellikler arasındadır.

2

7

 

Kaynakça:
Archilovers.com


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE