OKUNAN

Volkanik Kaya Konsepti ile Büyüleyici Bir Tatil Ev...

Volkanik Kaya Konsepti ile Büyüleyici Bir Tatil Evi: Monolithus

Yunanistan’ın Santorini adasında, toprak renkli çimentoyla kaplanmış geometrik formların bir düzenlemesi olarak tasarlanan bir tatil evi olan Monolithus çevresiyle olan muhteşem uyumuyla dikkat çekiyor. Yerel bir tasarım stüdyosu olan Kapsimalis Architects tarafından tasarlanan proje, volkanik patlamanın bir parçası olarak doğal unsurlar tarafından aşımış gibi görünen masif konsepti ile öne çıkıyor.

kapsimalis-architects-monolithus-in-santorini-greece-1

Kare bir tabanın üzerinde yer alan, ana kütlenin yanı sıra küçük mutfaklı iki konuk odası, kuzeye doğru açılan bir V şekli oluşturuyor ve her alan küçük, bireysel havuzlarla biten özel teraslara bağlanıyor. Çelik sütunlar, bu havuzların yanındaki oturma alanlarını gölgeleyen delikli metal saçakları desteklerken, yakınlarda parke taşlarıyla döşenmiş gömme bir daire içinde bir açık oturma alanı bulunuyor.

kapsimalis-architects-monolithus-in-santorini-greece-3

Tasarım ekibi, göz alıcı tatil evini, açık ve kapalı alanları ile volkanik bir kaya gibi görünecek şekilde tasarladıklarını dile getiriyor. Aynı zamanda da kavisli, “aşınmış” bir form sunan Monolithus’un, misafirlerine mağara sığınaklarındaymış gibi hissettirecek şekilde tasarlandığını belirtiyor.

kapsimalis-architects-monolithus-in-santorini-greece-7 kapsimalis-architects-monolithus-in-santorini-greece-6 kapsimalis-architects-monolithus-in-santorini-greece-5 kapsimalis-architects-monolithus-in-santorini-greece-4

Kaynakça:
Archilovers.com


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE