Piksel Tuğlalar ile Hareketli Duvarlar

New York kuruluşlu tasarım stüdyosu Breakfast, tuğla ve piksel kavramlarını birleştirerek, “Brixels” adını verdikleri hareketli modüler bloklar oluşturdu. Farklı boyut, şekil ve materyaller ile programlanabilen bloklar; duvar, cephe, küpeşte ve korkuluk gibi yapı elemanları olarak işlevlendirilebiliyor.

Breakfast Design Studio kurucu ortağı Andrew Zolty çıkış noktalarını, “Tasarım, yapı elemanları ve dijital sanat arasındaki algısal çizgiler bulanıklaştırmak istedik” şeklinde tanımlıyor.

3

Brixel modüller kullanılarak oluşturulan bir enstalasyon, belirli bir mesafeden bakıldığında her tuğlanın bir piksel işlevi gördüğü dijital bir sunum yüzeyi olarak görünüyor. Tıpkı dijital bir ekrandaki her piksel gibi Brixel blokların her biri de akıllı mobil telefon uygulaması aracılığıyla kontrol edilebiliyor.

Enstalasyonlar kullanıcı ile interaktif davranış sergileyebiliyor. Brixel blokların potansiyelini sergilemek için Breakfast ekibi, Brixel Mirror adını verdikleri bir enstalasyon yarattı. Bir yüzü parlak, bir yüzü mat siyah olan bloklar, duvarın önünde duran insanların hareketlerini kendi etraflarında dönerek bir ayna gibi kopyalayabiliyor.


BAĞLANTILI YAZILAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE