Profit Neşet Güne

Mimarlık ve tasarım sektörünün nabzını tutan dressyourwall Wall-Talk başlığımızda bu ay ana felsefesi “İç Mimarlık mesleğinin tüm gereklerini en iyi ve en doğru biçimde, kendi üslubuyla yerine getirmek” olan Profit Neşet GÜNE Tasarım Stüdyosu’ konuğumuz oldu.  İç Mimar Neşet Güne’ye bu keyifli söyleşi için teşekkür ediyoruz.

 

İç Mimar Neşet Güne

İç Mimar Neşet Güne

Mimarlık serüveni sizin için nasıl başladı?

Gençlik yıllarımda tiyatro sanatçısı olmayı arzulamıştım… Hatta iki seneye yakın bir süre de oyuncu olarak özel tiyatrolarda görev aldım. Ankara’daki istasyon sanat evinde stilistlik kurslarına devam ederken, iç mimari ile tanıştım ve bu mesleği yapmaya karar verdim. Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünden 1992 yılında mezun olduktan sonra Ikoor grubunda tasarımcı olarak işe başladım. Üç yılın sonunda ortaklarımla beraber Pro-fit Neşet Güne tasarım ofisi maceramız başladı.

1

MIVARA Konutları

Türkiye’de mimarlığın gelişimini ve bugün geldiği noktayı nasıl değerlendirirsiniz? Gündemin şekillendirdiği mimarlık eğilimleri neler?

90’lı yıllarda iç mimarlık mesleği yeni yeni tanınmaya başlamıştı Türkiye’de. Sadece Mimar Sinan ve Hacettepe Üniversitelerinde iç mimarlık bölümü vardı. Bugünse hemen hemen tüm üniversitelerin bünyesinde mutlaka iç mimari bölümü var.
Mesleğin bu kadar popüler hale gelmesi sevindirici ancak, sayısal fazlalık da düşündürücü. Ciddi bir iç mimar enflasyonu yaşanıyor piyasada. 90’lı yıllarda bizler mimarlar tarafından “iç mimar” olarak eğitildik, ancak artık yeni yeni iç mimarlar, iç mimarlık öğrencilerini yetiştiriyor. Eminim çok daha başarılı ve yaratıcı yeni bir nesil geliyor arkamızdan.

3

MIVARA Konutları

Mimari çizginizi, işlerinizi tanımlayan en iyi sözcükler/cümle ne?

Sürprizli, eğlenceli, coşkulu, ruhu olan mekânları yaratmayı, her tarzı çizmeyi seviyorum. Sıradanlıktan, tekdüzelikten ve rutinden nefret ediyorum. Farklı renkleri ve farklı malzemeleri bir arada kullanarak insanları şaşırtmak benim için çok eğlenceli. Temiz, geometrik, keskin hatlı, aydınlık mekanlar vazgeçilmezim… Kendim için değil, kullanıcısı için doğru tasarımlar yaratmaya özen gösteriyorum.

4

MIVARA Konutları

Şu an üzerinde çalıştığınız proje/projeler ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
Son beş yıldır ağırlıklı olarak ticari projeler çiziyoruz… İçerisinde konut, rezidans ve ofislerin olduğu devasa karma projeler bunlar… Ege Maidan, Kuzu Kumru, Vantage, Santra – Ankara gibi.
Rönesans Holding’in yurtiçi ve yurt dışındaki yeni özel konut ve ofis projeleri de portföyümüzde. Summa’nın İstanbul Maslak’ta renove ettiği Hilton Oteli’nin bazı özel mekânlarını, Diyarbakır’da açılacak olan Divan Otel’in komple iç mimari projelendirmesi de dizayn grubumuz tarafından tasarlanıyor. Türkerler Holding, Kuzu Holding, Ege Grup, AKO Holding gibi büyük inşaat şirketlerinin merkez ofislerinin dizaynlarını da üstlenmiş durumdayız. Kişiye özel, villa, konut projeleri, Nurus Merkez Showroom’u gibi butik dizaynlara da devam tabii ki.

5

MIVARA Konutları

Projelerinizde yüzey tasarımında ne tür malzemeleri kullanmayı tercih ediyorsunuz? 

Mermer ve ahşap yüzeylere hemen hemen her projemde rastlayabilirsiniz. Ağacın sıcaklığı ve taşın ağır başlı havası doğal bir denge sağlıyor birlikte kullandığımızda. Bunların yanı sıra yüzey malzemelerinde yeni keşifler yapmakta hoşuma gidiyor… Tekstil, cam, bitki ve buna benzer malzemeleri bir arada kullanarak şaşırtmayı seviyorum müşterilerimi.

Gezip gördüğünüz yerler içerisinde sizi yüzey tasarımıyla en çok etkileyen mekan hangisi oldu?
Şikago, ve New York. Özellikle Şikago tam anlamı ile Art Deco akımının ortaya çıktığı ve dünyaya yayıldığı şehir. 1930’lu yıllarda lüksün ve doğal malzemelerin tüm ihtişamı ile görselliğe dönüştüğü kutsal kent benim için.

 

GÜNGÖR Konutu

GÜNGÖR Konutu

 

GÜNGÖR Konutu

GÜNGÖR Konutu

Duvarda kullanılan malzemelerin mekânın bütününe nasıl bir etkisi olduğunu düşünüyorsunuz?
Çoğu zaman fonksiyona bağlı olarak ya da teknik gereksinimlerden dolayı zeminlerde ve tavanlarda çok özgün tasarımlar yapılamayabiliyor… İşte bu durumlarda duvar yüzeyleri mekânın kimliğini ve karakterini oluşturabilmek için biz tasarımcıların en büyük tuvali oluyor… İçimizdeki tüm tutkuyu duvardaki yüzey malzemeleri seçimine ve dizaynına yansıtıyoruz.

NURUS Ankara Showroom

NURUS Ankara Showroom

NURUS Ankara Showroom

NURUS Ankara Showroom

Projelerinizde mimarlığa bakış açınızla müşterilerinizin kişisel ihtiyaçlarını, taleplerini ve yaşam biçimlerini nasıl bir araya getiriyorsunuz?
Açıkçası ben iç mimarlık mesleğini içerisinde yaratıcı yönleri olan bir zanaat olarak görüyorum… Sanat, fikirlerin ve hayallerin hiçbir şekilde sınırlandırılmadığı, limitlerin konulmadığı, tamamen özgür olduğunuzu hissettiğiniz bir ortamda icra edilen bir olgu. İç mimarlık ise limitler ve sınırlamalar silsilesi. Ben meslek misyonumun insanların hayallerini gerçekleştirebilecekleri, eserlerini sergileyebilecekleri, neşelerini, üzüntülerini, anılarını kısacası tüm duygularını yaşayabilecekleri, kimi zaman para kazanıp, kimi zaman sevişebilecekleri “onlar için ideal” mekânları tasarlamak olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle de projeye başlamadan hepsini yakından tanımaya ve yaşam felsefelerini anlamaya çalışıyorum.

 

TED Üniversitesi

TED Üniversitesi

 

TED Üniversitesi

TED Üniversitesi

 

Küresel çerçevede yaşanan sorunlar ve değişimler (mülteci sorunu, küresel ısınma, yeni teknolojiler, vb.) ekseninde mimarlığın nasıl bir evrim geçireceğini tahmin ediyorsunuz?
Küresel ısınma başımızdaki belalardan birisi ama asıl tehlike teknoloji!
İnsan ruhunu, doğallığını, samimiyeti, sevgiyi yok ediyor teknoloji. Hayatlarımızı sanal dünyada alacağımız “like” lara endeksli yaşıyoruz. Gittikçe mekanikleşip, robotlaşıyoruz. Doğal olarak da yeni bir şeyler yaratamıyoruz. Modada, sanatta, edebiyatta ve tasarım dünyasında neredeyse yeni bir fikir, yeni bir akım ortaya çıkamıyor son zamanlarda. 1900’lü yıllarda Christian Dior’un tasarladığı stiletto ayakkabının altını kırmızı renge boyayan Louboutin’den daha parlak bir fikir hala yok ne yazık ki.

 

TEPE Prime İş Merkezi

TEPE Prime İş Merkezi

 

Mimarlık dışında da kendinizi çok iyi ifade ettiğinizi düşündüğünüz ilgi alanlarınız var mı?
Elektro gitar çalıyorum. Müzik, ruhumu besliyor, kafamı ve enerjimi boşaltmamı sağlıyor. Kulaklığımı takıp motosikletime bindiğimde doğanın bütün kokusunu içime çektiğimde insan olduğumu ve neden dünyaya geldiğimi hatırlıyorum. “sadece ve sadece hayatın tadını çıkartmak”

 

Bostancı / Restaurant

Bostancı / Restaurant

 

Bostancı / Restaurant

Bostancı / Restaurant

Artstone ürünlerini projelerinizde kullanıyor musunuz? Bu ürünlerle ilgili yorumlarınızı alabilir miyiz?
Oldukça yoğun olarak kullanıyorum hem de… Doğal dokuyu çok seviyorum ama ne yazık ki ya teknik olarak ya da bütçesel sınırlamalardan dolayı zaman zaman mümkün olamayabiliyor doğalı kullanmak. İşte o zaman “Artstone” hızır gibi yetişiyor imdadıma ve aslına gerçekten çok benzer alternatifleri ile bu tutkumu belli ölçülerde tatmin etmemi sağlıyor.

 

PRO-FIT NEŞET GÜNE CONSTRUCTION INDUSTRY LIMITED
Nenehatun Caddesi No:116/1 06700 G.O.P Ankara, TURKEY
t: +90.312.436.71.26
f: +90.312.436.70.93
www.profitnesetgune.com
MIVARA Konutları

MIVARA Konutları

 

BASE life club

BASE life club

 

BASE Life Club

BASE life club

 

MOST Life Club

MOST Life Club


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE