OKUNAN

Sakura Mimarlık: Sema Yazıcı – Yadigar Tanrı...

Sakura Mimarlık: Sema Yazıcı – Yadigar Tanrıverdi

_ABK7232b - Copy

Mimarlık serüveni sizin için nasıl başladı?

Büyükbabam inşaat sektöründeydi, çocukluğumuzdan itibaren şantiye, inşaat, proje terimlerine aşina olarak büyüdük, çocukken mimarlık hayalim yoktu, fakat İşletme Fakültesini kazanıp mutsuz olunca o sıralar iç mimarlık okuyan ablamın da etkisiyle aslında mimarlık sektörünün içinde olmak istediğimi fark ettim, iç mimarlık serüvenim böylece başlamış oldu.

_ABK7109

Mimari çizginizi, işlerinizi tanımlayan en iyi sözcükler/cümle ne?

 Zamansız, modern, fonksiyonel…

_ABK8263

Türkiye’de mimarlığın gelişimini ve bugün geldiği noktayı nasıl değerlendirirsiniz? Gündemin şekillendirdiği mimarlık eğilimleri neler?

Her şeyin hızla tüketildiği günümüzde, mimarlık sektörü de aynı şekilde tüketim üzerine odaklanmış durumda, durup düşünülmeden, yıllar sonra ne ile karşılaşırız kaygısı olmadan tasarlanan ve inşa edilen yapılar gelecek nesillere özgün bir mimari bırakacak nitelikte değil maalesef.

_ABK9827

Küresel çerçevede yaşanan sorunlar ve değişimler (pandemi, mülteci sorunu, küresel ısınma, yeni teknolojiler, vb.) ekseninde mimarlığın nasıl bir evrim geçireceğini tahmin ediyorsunuz?

Son yıllarda tüm bu etkenlere yoğun olarak maruz kalmış olsak da teknoloji sayesinde her duruma uyum sağlayabilecek mimari çözümler üretilmekte. Şehir hayatının içinde olmadan aynı zamanda günlük iş akışından uzaklaşmadan daha sakin daha konforlu yaşam alanlarına geçiş yapabileceğimizi düşünüyorum.

_ABK8331

Duvarda kullanılan malzemelerin mekânın bütününe nasıl bir etkisi olduğunu düşünüyorsunuz? 

Duvarlar ve duvarlarda kullanılan malzemeler bir mekânın temel tasarım prensibini yansıtır veya fikir verir. Duvarlar bazen bütünleyici, bazen sınırlandıran, bazen tamamlayıcıdır. Mekandaki diğer öğeler sabit kalsa bile duvardaki basit bir renk veya doku değişimi ile farklı tarzları yakalamak mümkündür.

WhatsApp Image 2021-06-30 at 15.27.31

Artstone ürünlerini projelerinizde kullanıyor musunuz? Artstone hakkındaki yorumlarınızı alabilir miyiz?

Genellikle ofis ve cafe/restoran projelerimizde kullanıyoruz. Birbirinden farklı renk ve doku çeşitliliği, uygulama kolaylığı tasarımlarımızın en büyük destekçisi oluyor.

SONY DSC

WhatsApp Image 2021-07-28 at 15.30.33

WhatsApp Image 2021-07-28 at 15.30.33 (2)

WhatsApp Image 2021-07-28 at 15.30.33 (1)

 

Sakura Mimarlık

sakuramimarlik.com

Levent Mah. 4. Gazeteciler Sitesi Ülgen Sok. No:43 Beşiktaş – İstanbul

Tel: 0212 803 82 70  / 0530 615 89 55

Mail: [email protected]

Facebook | Instagram


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE