OKUNAN

Seoul’de Neo-Brutalizm mi Doğuyor?

Seoul’de Neo-Brutalizm mi Doğuyor?

Fotoğrafçı Raphael Olivier, Seoul’e yaptığı seyahatlerde Güney Kore başkentinde yayılmaya başlayan yeni bir trendi fark ediyor: çeşitli işlevler için tasarlanmış, geometrik, brüt beton binalar… Bu akıma yeni stil Neo-Brutalizm adını veren sanatçı bu adlandırmayı 1950 sonlarında ve 1970’lerde modernist harekete ve ham malzeme kullanımının dürüstlük ve doğruluk mesajıyla artmasına ithafen yapmış. Olivier’in bu gözlemi onu bu konuya dair şahsi bir fotoğraf serisi oluşturmaya yönlendirmiş. Kent mimarisindeki bu ikonik görüntüleri derlemek etkileyici bir çalışma ortaya koymuş.

 

seoul-neo-brutalist-01seoul-neo-brutalist-04 seoul-neo-brutalist-10

“Brutalist Geri Dönüş” geçtiğimiz yıllarda bol miktarda dokümente edildi aslında fakat bu terim genellikle yaşam tarzlarımızdaki pozitif bir dönüşüme işaret etti, Brutalist yapıların yeniden inşasına değil. Bu akımın günümüzdeki varlığı, Brutalist yapıların Instagram, Facebook, Tumblr gibi platformlarda sıkça paylaşılır olmasına da bağlı. Yapıların köşe noktalarını ölçek algısıyla oynayacak şekilde kesen sensationalistlerle de ilişkilendirilebilecek bu çalışmada, fotoğrafların neredeyse tamamında yapılar kısmi değil tamamen çerçeveye alınarak çevre yapılara da yer verilmiş. Böylece var olan kent dokusunun içindeki yerleşimleri gözler önüne serilmiş.

seoul-neo-brutalist-29 seoul-neo-brutalist-26 seoul-neo-brutalist-23

Dış mekanlarla birlikte, iç mekanlarda da bu yeni trendi; endüstriyel ama sıcak etkiyi yakalayabiliyoruz artık. Duvarlar brüt bırakılmadıysa bile, ev ya da iş yerinizde çeşitli duvar panelleriyle bu etkiyi yakalayabilirsiniz. Artstone ürünlerinden beton serisi gibi mesela. Artstone’un Hormigon serisi ürünleriyle Brütalizmin güçlü tasarım etkisini hissetmek mümkün. http://www.artstone.com/tr/urunler/beton linkinden ürünlerle ilgili daha çok görsele ulaşabilirsiniz.

33_3_beton-kaplama-hormigon-intenso-tum-urunler-detay-gorsel

 

 

 


BAĞLANTILI YAZILAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE