OKUNAN

Geleneksellikle Harmanlanmış Sıra Dışı Bir Yapı: T...

Geleneksellikle Harmanlanmış Sıra Dışı Bir Yapı: Thematic Districts Expo Dubai 2020

Expo 2020 Dubai’’nin en büyük yapılı alanı ‘Thematic Districts’ ziyaretçilere etkileyici bir deneyim sunmaya devam ediyor. Hopkins Architects tarafından bölgenin iklimi ve renklerinden esinlenerek tasarlanan projede hareketlilik, fırsat ve sürdürülebilirliği temsil eden taç yaprak şeklindeki üç bölge, Expo alanının tam kalbinde yer alıyor. Bir paviliondan daha geniş bir manzaraya sahip olan bu tasarımda, üç bölgenin her birine ayrı bir karakter kazandırmak için geometri, renk ve manzara ustaca kullanılıyor. 

2481-fp779494

0-01-c-marc-goodwin-0

Konsept, ziyaretçileri önemli etkinliklere ulaştıran ağaçlarla çevrili bir dizi sokak içerirken  aynı zamanda keyifli gezinme ve keşif için hoş bir manzara yaratan geleneksel bir Arap şehrine modern bir bakış sunuyor. Sokaklar eski Dubai’nin niteliklerini ve karakterini çağrıştıran bir ortamda, insanların oturup kuş cıvıltısı veya su sesinin keyfini çıkarabilecekleri avlular barındırıyor.

exp_mg_n65_medium

0-03-c-marc-goodwin-0

Hurma şeklinden esinlenerek tasarlanan gölgeleme yapıları, Expo sitesinin en dikkat çekici unsurlarından birisi olurken, her semtin kimliğine özgü renk ve desenlere sahip olduğundan sezgisel yol bulmaya yardım ederek rahat bir ziyaretçi deneyimi sağlıyor.

exp_mg_n66_medium

0-02-c-marc-goodwin-0

0-06-c-marc-goodwin-0

Kaynakça:

Hopkins.co

Archdaily.com


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE